pytanie zadane 31 marca 2022 w Różne przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 31 marca 2022 przez użytkownika

Znanych budowli na świecie jest całe mnóstwo i z pewnością nie wymienię tu ich wszystkich. Skupię się na tych najbardziej znanych budynkach, krótko je opiszę i podam przez ile lat dana budowla powstawała zanim zaczęła wyglądać tak jak teraz. 

Czas powstawania najbardziej znanych budowli podam od tych, które budowano najdłużej, do tych budowanych najkrócej, najszybciej. 

1. Krzywa Wieża w Pizie - budowana przez 199 lat
Dokładne lata jej powstawania to 1173 - 1372. Architektami byli Guglielmo Pisano i Bonnano Pisano.

Krzywa wieża w pizie - torre pendente

Jet to jeden z siedmiu cudów świata. Ta krzywa włoska budowla stanowi w rzeczywistości dzwonnicę katedralną. Gdy podczas budowli zaczęła ona odchylać się od pionu postanowiono to skorygować, a samo budowanie podzielono na trzy etapy. Na samym jej szczycie, czyli na ostatniej ósmej kondygnacji znajdują się katedralne dzwony. 

2. Katedra Notre-Dame w Paryżu - budowana przez 182 lata
Dokładne lata jej powstawania to 1163 - 1345. Architekcie: pierwszy nie jest znany, a kolejni to: Jean de Chelles, Pierre de Montreuil, Jean Ravy, Eugène Viollet-le-Duc. 

katedra Notre Dame w Paryżu
Katedra ta znajduje się na wyspie Île de la Cité na rzece Sekwanie w Paryżu. Na pomysł wybudowania katedry wpadł ówczesny biskup Paryża Maurice de Sully. Wysokość katedry to 35 m, zaś długość to 130 m. W całej katedrze znajduje się 10 dzwonów, z których każdy ma swoją nazwę, swoje imię. 
jako ciekawostkę dodam, że katedra ta występowała w bajce "Dzwonnik z Notre Dame". Bajka ta powstała zaś na motywach powieści "Katedra Marii panny w Paryżu" Wiktora Hugo. 

3. Zamek Wysoki w Malborku - budowany przez około 40 lat
Jego budowę zaczęto w 1309 roku. 

zamek w malborku

Zamek Wysoki wchodzi w skład zespołu zamkowego w Malborku. Jest on zbudowany na planie czworoboku i posiada dziedziniec z krużgankami, kościół z kaplicą grobową, gdaniskiem i wieżami. Zamek ten był siedzibą wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego, a później rezydencją królów Polski. 

4. Pałac Westminsterski w Londynie - budowany przez 30 lat
Dokładne lata jego budowy to 1840 - 1870. Architektem był Charles Barry oraz Augustus Welby Northmore Pugin. 

pałac westminsterski LondynPałac ten jest siedzibą Izby Gmin, Izby Lordów oraz urzędników w Wielkiej Brytanii. To tu znajduje się słynny Big Ben, a dokładniej wieża Elizabeth Tower. W budynku tym znajduje się wiele pomieszczeń, a najbardziej i najczęściej widywanym w telewizji pomieszczeniem jest Commons Chamber, czyli sala obrad lordów, premierów, urzędników. 

5. Wielka Piramida w Gizie - budowano ją przez 20 lat.
Budowę jej zaczęto w 2560 roku p.n.e. Architektem był prawdopodobnie Hemiunu. 

Mianem Wielkiej Piramidy określa się egipską piramidę Cheopsa

6. Tadź Mahal w Indiach - budowany przez 22 lata.
Lata jego budowy to 1632 - 1653. Jednym z architektów był podobno Ustaz Ahmad Lahori.

tadż mahal

Jeden z cudów świata. Tadż Mahal znajduje się w Agrze i został wzniesiony na pamiątkę przedwcześnie zmarłej żony Szahdżajana, znanego też jako Churram - Mumtaz Mahal. Mauzoleum to budowało około 25 000 robotników.  

7. Opera w Sydney - budowana przez 14 lat
Dokładne lata jej budowy to 1959 - 1973. Architektami jej byli Jørn Utzon - architekt duński i Ove Arup - inżynier pochodzenia duńsko-brytyjskiego.

opera SydneyPełna jej nazwa brzmi Opera Sydney House. Mieści się ona na półwyspie Bennelong Point. W gmachu tym znajduje się sala koncertowa, trzy teatry oraz sale przestrzeniowe. 

8. Statua Wolności w Nowym Jorku - budowana przez 9 lat
Jej budowała odbywała się we Francji i trwała 9 lat od 1876 do 1885 roku, a następnie przez kilka miesięcy montowano ją w Stanach Zjednoczonych. Montaż trwał na przełomie 1885 i 1886 roku. Architektami tego przedsięwzięcia byli: Frédéric Auguste Bartholdi, Gustave Eiffel oraz Richard Morris Hunt. 

Statua Wolności

poprawna nazwa to Wolność Opromieniająca Świat. Znajduje się ona w Nowym Jorku na wyspie Liberty Island. Statua Wolności to miejsce historyczne, ale również turystyczne i można ją zwiedzać. Statua ta stanowi dar dla narodu amerykańskiego od narodu francuskiego i ma upamiętniać przymierze obu państw w walkach o niepodległość. Podobna Statua Wolności znajduje się również w Paryżu. 

9. Koloseum w Rzymie - budowane przez 10 lat
Powstało one w 70 - 80 roku n.e. Wznieśli go członkowie rodziny Flawiuszów: Wespazjan i jego syn Tytus Flawiusz. 

koloseum

Koloseum należy do cudów świata i do jednej z wielu rzeczy jakie warto zobaczyć w Rzymie. Amfiteatr ten był miejscem spotkań gladiatorów, którzy toczyli walki między sobą, a także miejscem polowań na zwierzęta czy widowisk przedstawiających bitwy morskie. Składało się ono z widowni, podziemnych korytarzy, areny, galerii. 

10. Biały Dom w Wasztngtonie - budowany przez 8 lat
Jego budowa trwała w latach 1792 - 1800. Architektem był James Hoban. 

biały dom waszyngton

Dom ten był wcześniej nazywany Domem Prezydenckim lub Pałacem Prezydenckim. Plany budowy i wyboru miejsca na niego przypadły ówczesnemu prezydentowi Waszyngtonowi. Natomiast pierwszym prezydentem USA jaki zamieszkał w nim był John Adams. Budynek Białego Domu składa się z czterech kondygnacji, w których znajdują się takie pomieszczenia jak: Rezydencja Wykonawcza, Skrzydło Zachodnie i Skrzydło Wschodnie. 

11. Sobór Wasyla Błogosławionego w Moskwie - budowany przez 6 lat
Budowę jego datuje się na lata 1555 - 1561. Architektem był prawdopodobnie Postnik Jakowlew, zwany Barmą. Pomagali mu również architekci z Włoch. 

sobór wasyla w Moskwie

Sobór Wasyla znajduje się na Placu Czerwonym w Moskwie. Jest to prawosławna świątynia. Nosi ona imię Wasyla Moskiewskiego, św. Wasyla Błogosławionego, męczennika, którego szczątki znajdują się właśnie tu. Sobór Wasyla składa się z ośmiu oddzielnych cerkwi zwieńczonych kopułami, które symbolizują osiem dni walk pod Kazaniem. 

12. Burdż Chalifa w Dubaju - budowany przez 5 lat
Jego budowa zaczęła się w 2004 roku, a zakończyła się w 2009 roku. Architektem był Adrian Smith oraz amerykańskie biuro architektoniczne SOM (Skidmore, Owings and Merrill). 

burdż chalifa w Dubaju

Budynek ten ma 828 metrów wysokości i jest najwyższym z najwyższych budynków świata. Wieżowiec ten posiada 163 piętra. Nazwa nosi imię prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich, szejka Chalifa ibn Zajid Al Nahajjan. 

13. Belweder w Warszawie - budowano go przez 3 lata
Jego budowała odbywała się w latach 1819 - 1822. Architektem pałacu był Jakub Kubicki. 

belweder w warszawie

Jego inna nazwa to również pałac Belwederski. Jest to pałac wybudowany w stylu klasycystycznym. Budynek ten należał na przestrzeni wieków do różnych osób. Swoją siedzibę mieli tu m.in.: książęta mazowieccy, zakon augustianów, królowie polscy czy prezydenci Rzeczpospolitej. 

14. Brama Brandenburska w Berlinie - budowana przez 3 lata
Dokładne lata jej budowy to 1788 - 1791. Architektem tej bramy był Carl Gotthard Langhans. 

brama brandenburska Berlin

Niegdyś była ona nazywana Bramą Pokoju i ma ona 26 metrów wysokości. Nazwa jej wzięła się stąd, że leży ona na drodze prowadzącej do miasta Brandenburg. Stoi ona na Placu Paryskim. W czasach podziału Niemiec na NDR i RFN brama znajdowała się pośrodku i podobnie jak muru berlińskiego nie można było jej przekraczać zarówno ze wschodniej, jak i zachodniej części. 

15. Atomium w Brukseli - budowano go 3 lata
Jego budowała miała miejsce w latach 1955 - 1958. Architektem tego modelu był André Waterkeyn. 

atominum Bruksela

Atomium przedstawia model kryształu żelaza, który został powiększony 165 miliardów razy. Model ma wysokość 102 metrów. Składa się on z rur, w których znajdują się ruchome schody oraz z dziewięciu kul. Na najwyższej z nich można podziwiać panoramę miasta. W innych 'kulach' znajdują się wystawy sezonowe lub stałe. 

16. Wieża Eiffla w Paryżu - budowana była przez 2 lata.
Dokładne data jej budowy to 1887 - 1889. Architektami wieży byli: Gustave Eiffel (od którego nazwiska wzięła się nazwa wieży), Maurice Koechlin oraz Émilie Nouguier. 

wieża eiffla Paryż

Jest to jedna z najwyższych budowli na świecie i najwyższa w Paryżu. Ma ona wysokość 324 metrów. Stoi ona na Polu Marsowym. 

17. Empire State Building w Nowym Jorku - budowany przez 1 rok
Budowla ta zaczęła się w 1930 roku, a zakończyła w 1931 roku. Jej twórcami była firma architektoniczna Shreve, Lamb and Harmon. 

empire state building nowy jork

Ten wieżowiec stojący na nowojorskim Manhattanie ma wysokość 443,2 m. Składa się ze 103 pięter. Na jego szczycie znajduje się najbardziej znany zewnętrzny taras widokowy na świecie. Obecnie w wieżowcu tym znajdują się biura, banki, restauracje i sklepy.

...