pytanie zadane 10 marca 2022 w Internet przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 10 marca 2022 przez użytkownika
edycja 13 marca 2022 przez użytkownika

Do szyfrowania wiadomości e-mail na pomocą PGP, trzeba użyć programu pocztowego, który posiada taką możliwość. Polecamy darmowy program Mozilla Thunderbird. Warto zaznaczyć, że z reguły nie da rady tego zrobić przez panel poczty online (przez przeglądarkę internetową), chyba że skrzynka jest w lepszej wersji komercyjnej.

Program pocztowy można ściągnąć tutaj - https://www.thunderbird.net/pl/

Następnie trzeba skonfigurować w programie adres e-mail, z którego mają być wysyłane i odbierane wiadomość e-mail.

Aby szyfrowanie w Thunderbirdzie w ogóle zadziałało, należy jeszcze doinstalować rozszerzenie Enigmail

Link do wtyczki - https://addons.thunderbird.net/pl/thunderbird/addon/enigmail/

Tutaj w dokumentacji programu jest fajnie opisana procedura instalacji i konfiguracji modułu oraz generowania kluczy PGP (prywatnych i publicznych) - https://support.mozilla.org/pl/kb/cyfrowe-podpisywanie-i-szyfrowanie-wiadomosci

Gdy już jest wszystko skonfigurowane i klucze wygenerowane, wysyłasz do odbiorcy maila z którym chcesz przesyłać szyfrowaną korespondencję. W załączniku maila przesyłasz swój (wcześniej wygenerowany wg. dokumentacji) klucz publiczny.

W odpowiedzi druga strona powinna Ci przesłać klucz publiczny swojej poczty (też analogicznie skonfigurowanej do obsługi PGP), który należy zaimportować w programie Thunderbird, aby było możliwe odszyfrowanie wiadomości odebranej.

Aby zaimportować klucz publiczny należy w programie wejść kolejno Enigmail Zarządzanie kluczami, w otwartym okienku PlikImportuj klucze z pliku i wybierasz przesłany do Ciebie plik z kluczem publicznym.

Samo wysyłanie i odbieranie szyfrowanych wiadomości, również zostało opisane w dokumentacji, ale generalnie jest intuicyjne.

komentarz 13 marca 2022 przez użytkownika Gość
Rzeczywiście na żadnej poczcie online nie spotkałem się pgp. A odnośnie samego szyfrowania to wiem że jest ono powszechnie używane za naszą zachodnią granicą w Niemczech przy komunikacji mailowej.
...