pytanie zadane 13 lutego 2022 w Różne przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 13 lutego 2022 przez użytkownika

Do malowania farbami akwarelowymi potrzebna jest woda. Nazwa takiej farby już na to wskazuje, ponieważ akwarela oznacza aquarelle - wodnisty. Zatem akwarele to farby wodne. Farby akwarelowe mogą mieć różne przeznaczenie: do malowania dla dzieci w szkole, bardziej specjalistyczne określane mianem studenckich oraz akwarele profesjonalne. Nie zależnie jednak od przeznaczenia akwarelami malujemy na podobraziu lub bawełnianych kartkach papieru, które muszą mieć wyczuwalną fakturę. 

farby akwarelowe

Farbami akwarelowymi możemy malować na dwa sposoby. Malowanie akwarelami na sucho polega na tym, że podobrazie jest suche, a my malujemy obraz farbą akwarelową pomieszaną z wodą. Wówczas powstały obraz jest bardziej intensywny. Malowanie akwarelami na mokro polega na tym, że podobrazie wcześniej moczymy i dopiero na tak przygotowane podłoże nakładamy rozwodnioną farbę akwarelową. Wówczas powstały obraz jest bardziej lekki i delikatny, ale też może wydawać się nieco rozmyty. 

Do malowania akwarelami dla początkujących lepiej sprawdzą się farby akwarelowe studenckie, ponieważ są one idealne do nauki podstawowych technik malowania akwarelą. Zdecydowanie na pierwsze lekcje trzeba odpuścić sobie profesjonalne farby oraz takie zwykłe szkolne akwarele, z których nie powstanie piękny obraz na podobraziu. 

akwarele

Farby akwarelowe występują w postaci sprasowanych kostek/pastylek oraz w postaci płynnej w tubkach. Te pierwsze są bardziej wydajne, a te drugie potrzebują mniej wody do malowania, gdyż w tubce znajduje się już jakaś część wody wymieszana z farbą. Technikę malarską zwaną akwarelą, czyli właśnie malowanie akwarelowymi farbami, uznaje się za jedną z najtrudniejszych. Dlaczego? Chociażby przez to, że bardzo trudno jest dokonywać poprawki czy retusze na obrazie namalowanym akwarelami. 

...