pytanie zadane 5 lutego 2022 w Różne przez użytkownika Gość
Czy jego właściwości sprawiają, że naprawdę on leczy?

1 odpowiedź

odpowiedź 5 lutego 2022 przez użytkownika

Bursztyn to zaschnięta żywica pochodząca z drzew iglastych. Ma on kształt nieregularnych kamyczków, a jego barwa jest złocista, matowa lub przezroczysta. Bursztyny najczęściej można spotkać nad morzem na plaży. W nadmorskich miejscowościach wykonuje się z bursztynów biżuterię lub sprzedaje się go w woreczkach, albo jako proszek, maść, wyciągi. Samo słowo bursztyn oznacza kamień, który się pali (w języku niemieckim).

bursztyn

Największe złoża bursztynu, które stanowią 90% jego światowych zasobów, znajdują się nad Morzem Bałtyckim (dokładniej w obwodzie kaliningradzkim). Część z tego znajduje się również na plaży w Kanadzie. 

Z czego składa się bursztyn? W skład bursztynu wchodzi węgiel (67 - 81 % zawartości), siarka (około 1%), tlen, wodór i kwas bursztynowy (3 - 8 %).  

Czy bursztyn leczy? I tak i nie. Nie można powiedzieć, że nie leczy, gdyż ma różnorakie zdrowotne właściwości. Nie można też powiedzieć, że leczy, bo nie ma na to jednolitych naukowych badań. Właściwości jakie ma bursztyn to na pewno:

- antybakteryjne działanie - przyspiesza gojenie się ran i regeneruje organizm,

- przeciwbólowe działanie - nosząc korale z bursztynu możemy zmniejszyć bóle głowy, szyi lub stawów,

- uspokajające działanie - poprawia on samopoczucie i zmniejsza stres,

- wzmacniające działanie - wspomaga układ odpornościowy,

- przeciwstarzeniowe działanie - zawiera naturalny przeciwutleniacz, czyli kwas bursztynowy, który spowalnia starzenie się komórek. 

Oczywiście należy pamiętać, że opisane działanie jeśli występuje to tylko w prawdziwym bursztynie. Na rynku można dostać wiele rzeczy wykonanych ze sztucznego bursztynu, który prócz koloru nie ma w sobie żadnych zdrowotnych właściwości. 


Na początku artykułu wspomniałam, że najwięcej bursztynu znajduje się na wybrzeżu Morza Bałtyckiego na terenie Rosji. Jednak w mniejszej ilości można go znaleźć również na polskich plażach, w takich miejscowościach jak Stegna, Jantar czy Mikoszewo. Jeśli nie uda Wam się go własnoręcznie wyszukać wśród piasku na plaży to możecie obejrzeć go w Muzeum Bursztynu w Stegnie lub na kramach/bazarach ustawionych wzdłuż morskich promenad. 

...