pytanie zadane 30 stycznia 2022 w Informatyka przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 30 stycznia 2022 przez użytkownika

Rejestr systemu Windows jest najogólniej rzecz ujmując, bazą danych ustawień systemu oraz aplikacji w nim zainstalowanych. W rejestrze zawarte są praktycznie wszystkie globalne ustawienia windowsa, z których części nawet nie da rady zmodyfikować innymi narzędziami graficznymi. Jedyną opcją zmiany jest tutaj edycja ich w rejestrze systemowym. Tutaj warto zaznaczyć że rejestr nie występuje jedynie w systemie Windows 10, ale również w tej samej formie we wcześniejszych wersjach Windowsów: XP, 7, Vista, 8.

Bez znajomości budowy rejestru każdemu administratorowi, będzie ciężko zarządzać systemami, gdyż za jego pomocą można zwiększać bezpieczeństwo i wydajność Windowsa. Ale żeby nie było, dzięki temu że jest to potężne narzędzie, trzeba mieć na uwadze, że jeśli ktoś nie wie co robi może za jego pomocą nieźle namieszać w systemie. Dlatego jest taka zasada, że jeśli w jakimś stopniu go modyfikujesz, zawsze należy wykonać kopię rejestru. Można to wykonać z poziomu edytora rejestru.

Co to jest edytor rejestru?

Jest to wbudowane narzędzie za pomocą którego, można edytować systemowy rejestr. Aby go uruchomić należy wybrać Start -> Uruchom... i wpisać Regedit. Okienko uruchom można również wywołać skrótem klawiaturowym Windows + R. Po uruchomieniu pojawi się edytor, poniżej screen głównego okna programu:

główne okno edytora rejestru windows

Po lewej stronie znajduje się drzewo rejestru. Klikając w znaczki po lewej stronie przy nazwach, można rozwijać i zwijać gałęzie i klucze rejestru. Natomiast po prawej stronie wyświetlają się wartości aktualnie wybranego klucza lub gałęzi.

Za pomocą edytora można dowolnie modyfikować, dodawać nowe lub usuwać klucze rejestru. Zmian można również dokonywać za pomocą plików z rozszerzeniem .reg, które zawierają instrukcje modyfikacji do wykonania w rejestrze.


Struktura i budowa rejestru systemu

Wszystkie informacje o ustawieniach systemu przechowywane są w tzw. wpisach, które z kolei znajdują się w kluczach rejestru. Klucze mają postać folderów, jak widać na powyższym screenie edytora rejestru. Wszystko to jest przedstawione w strukturze drzewa, którego gałęzie można rozwijać.

W rejestrze występuje 5 typów danych:

REG_SZ (wartość ciągu) - dane przechowywane w postaci tekstowej

- REG_MULTI_SZ (wartość wielociągu)
- REG_EXPAND_SZ (wartość rozwijanego ciągu)

REG_BINARY (wartości binarne) - wartości binarne zawierające znaki

REG_DWORD (wartość dword) - wartości liczbowe o długości max. 4 bajtów, choć z reguły są to wartości 0 lub 1


Cała baza rejestru może zawierać w sobie nawet kilkadziesiąt tys. wpisów. Natomiast główny poziom rejestru złożony jest z pięciu gałęzi:

HKEY_CLASSES_ROOT (HKCR) - ta gałąź odpowiada za informacje o przypisanych aplikacjach do danych rodzajów (rozszerzeń) plików.

HKEY_CURRENT_USER (HKCU) - tutaj zawarte są wszystkie ustawienia danego konta użytkownika systemu Windows.

HKEY_LOCAL_MACHINE (HKLM) - w tej gałęzi rejestru zawarte są wszystkie informacje i ustawienia o sprzęcie i aplikacjach zainstalowanych w komputerze.

HKEY_USERS (HKU) - informacje o aktualnie zalogowanym użytkowniku systemu

HKEY_CURRENT_CONFIG (HKCC) - tutaj zapisane są informacje o ustawieniach konfiguracyjnych aktualnie załadowanego profilu sprzętowego

komentarz 13 marca 2022 przez użytkownika Gość
W rejestrze systemu można zrobić praktycznie wszystko. A najlepszy patent to że można stworzyć w plikach .reg gotowe ustawienia, które tylko kopiuje się innego systemu i odpala jednym kliknięciem. Czyli taka automatyzacja konfiguracji ustawień windowsa. Nie trzeba na każdym kompie ustawiać ręcznie ustawień.
...