pytanie zadane 5 marca 2016 w Różne przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 6 marca 2016 przez użytkownika

Wigilia to najbardziej uroczyste i najbardziej wzruszające święto w polskiej tradycji. Z pewnością do jego tradycji należy:

- wolne miejsce przy stole - zostawione dla przygodnego gościa symbolizuje pamięć o naszych bliskich, którzy nie mogą spędzić świąt z nami.

- gwiazda wigilijna - która jest oznaką rozpoczęcia wieczerzy wigilijnej.

- łamanie się opłatkiem - tradycja pochodząca od prastarego zwyczaju tzw. eulogiów (obdarowywanie się chlebem nieofiarnym). Łamanie się opłatkiem następuje po złożeniu sobie życzeń przed wieczerzą wigilijną. Symbolizuje dzielenie się z innymi nawet ostatnim kawałkiem chleba.

- parzysta ilość osób przy stole - nieparzysta miała podobno wróżyć nieszczęście. W dawnych czasach, gdy ilość była nieparzysta zapraszano kogoś ze służby lub żebraka. Jako pierwszy do stołu zasiadał najstarszy członek rodziny, często gospodarz. 

- ilość potraw - powinna być nieparzysta, ale często jest to 12 potraw (na cześć 12 apostołów). Nieparzysta ilość potraw miała symbolizować urodzaj i dobrą pracę w nadchodzącym roku. Należało również skosztować każdej z nich.

- choinka - to najmłodsza ze wszystkich tradycji pochodząca z XVIII wieku i pochodząca z Niemiec. Symbolizuje ona "biblijne drzewko wiadomości dobra i zła". 

- prezenty - zwyczaj pochodzi z rzymskich Saturnaliów. Później nazywany był Gwiazdką, gdyż prezenty dawano, gdy na niebie zabłysła pierwsza gwiazdka. 

tradycje wigilijne

...