seohost
pytanie zadane 5 marca 2016 w Zdrowie i uroda przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 6 marca 2016 przez użytkownika

Łzy to nic innego jak płyn chroniący gałkę oczną przed wysychaniem. Ich zadaniem jest nawilżanie, oczyszczanie i ochrona naszych oczu przed wyschnięciem (jest to konieczne, gdyż rogówka, przezroczysta część błony gałki ocznej, mętnieje przy wysychaniu). 

Łzy pojawiają się u nas po ukończeniu pierwszego miesiąca życia. Zaś w kolejnych latach pojawiają się one kiedy płaczemy, ale nie tylko. Czasem pojawiają się też ze wzruszenia, ze śmiechu lub podczas krojenia cebuli. Dziś przybliżę Wam temat łez, czym są, z czego się składają i ile łez jesteśmy w stanie wyprodukować w ciągu jednego dnia. 

łzy płacz łza

Łzy wytwarzane są przez gruczoły łzowe, a główny z nich znajduje się w części skroniowej fałdu powieki górnej. Powieki rozprowadzają łzy po całej gałce ocznej, a nadmiar spływa kanalikiem do jamy nosowej.

Łzy składają się w głównej mierze z wody i niewielkiej ilości soli (chlorek sodu), a także ze związku organicznego zwany lizozymem, który działa bakteriobójczo. Przez zawartość chlorku sodu możemy dostrzec to, że łzy są słone (czasem czuć to kiedy spływają nam do ust). Przy normalnej produkcji łzy nawilżają oko tworząc film łzowy, składający się z trzech warstw - lipidowej, wodnej i mucynowej (sąsiadującej tuż przy oku).

Przeciętnie gruczoły łzowe wydzielają 7 cm3 łez dziennie.  
Nadmierne wydzielenie łez, powoduje to, że spływają one kanalikami łzowymi i wyciekają na zewnątrz, wówczas nazywamy to płaczem. Płacz może być spowodowany podrażnieniem mechanicznym lub chemicznym (zapach cebuli lub jak coś wpadnie do oka). Może być on również wynikiem silnego wzruszenia.
Przeciwieństwem nadmiernej produkcji łez są ich zaburzenia występowania, które pojawiają się czasem wskutek jakiś chorób. Wówczas stosuje się wkraplanie sztucznych łez z hialuronianem sodu do oczu celem ich nawilżenia. 

...