pytanie zadane 5 marca 2016 w Zdrowie i uroda przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 6 marca 2016 przez użytkownika

Biorytmy to inaczej rytmy biologiczne. Są to okresy życia, w których następuje zmiana procesów życiowych w naszych organizmach. Ludzie od chwili narodzin żyją w fazach, które da się z góry przewidzieć, zaś różnych pod względem cykliczności. 

Biorytm zależy od trwania doby - dnia i nocy, od wpływów Księżyca oraz pór roku. Są dni kiedy czujemy się lepiej, są takie, w których czujemy się gorzej. Wszystko takiej jak pogoda, ciśnienie, praca, szkoła, dom, obowiązki ma wpływ na nasz biorytm. 

biorytm

Wśród cykli biorytmu można wyróżnić:

- cykl fizyczny trwa 25 dni - tu pół dni sprzyja intensywnemu wysiłkowi, a drugie pół zmniejszonej aktywności fizycznej,

- cykl uczuciowy lub psychiczny trwa 28 dni - tu połowa dni sprzyja pogodnemu nastrojowi i optymizmowi. Łatwiej się wtedy przyswaja wiedzę czy rozwiązuje zadania. Druga część dni to lepsze zajęcia praktyczne lub ćwiczenia,

- cykl indywidualny trwa 33 dni. 

W każdym z cykli połowa należy do rzędu dodatnich dnia, a połowa do rzędu dni ujemnych. 


Biorytmami zajmuje się nauka zwana chronoliologią. Bada ona zjawiska w naszych organizmach zachodzących pod wpływem czynników takich jak m.in.: wspomniane już fazy Księżyca, pory roku itp. 

...