seohost
pytanie zadane 5 marca 2016 w Różne przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 6 marca 2016 przez użytkownika

Suwak, czyli zamek błyskawiczny, ekler czy ekspres podczas częstego używania może zacząć się zacinać. Gdy tak się stanie jest na to sprawdzony sposób, a mianowicie świeczka. Poprzez pocieranie świeczką występów suwaka z obu stron, sprawimy, że suwak znów będzie działał jak nowy. 

suwak od kurtki

Jeśli nie mamy w domu świeczki, możemy zacinający się suwak natrzeć mydłem lub talkiem, ale trzeba wiedzieć, że on zostawia ślady na odzieży. 

Zdarza się, że nowe, jeszcze nie wyrobione suwaki też ciężko funkcjonują. Grozi to wykrzywieniem ząbków suwaka. Wtedy również można natrzeć wypusty świecą lub mydłem. Suwaki zacinają się niezależnie z jakiego materiału są one wykonane, czy to metal czy tworzywo sztuczne. 


Suwak wymyślono już w połowie XIX wieku, ale te znane nam do dziś są dziełem inżyniera ze Szwecji - Gideon'a Sundback'a, który opatentował go w 1917 roku w USA, gdzie wyemigrował. Na początku suwaków używano wyłącznie przy produkcji kombinezonów lotniczych. W spodniach, spódnicach czy sukienkach suwaki zaczęto wszywać dopiero w latach II wojny światowej. 

komentarz 1 listopada 2019 przez użytkownika anonimowy
Ja na zacinający się suwak zawsze używam mydlo, najlepiej mydło szare bo nie ma w nim chemii, jest praktycznie bezbarwne i nie pozostawia śladów na ubraniach.
...