pytanie zadane 28 listopada 2021 w Fauna i flora przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 28 listopada 2021 przez użytkownika

Zwierzęta w zależności od gatunku żyją różną ilość lat. Jedne bardzo krótko, a inne bardzo długo, nawet kilkaset lat. Najbardziej znane zwierzęta domowe żyją od kilku do kilkunastu lat, ale wszystko jest uzależnione od warunków życia, pożywienia i przede wszystkim od gatunku zwierzęcia. 

Na poniższej liście zobaczycie wybrane zwierzęta, zarówno domowe, gospodarskie czy dzikie i poznacie ich przybliżony wiek. O niektórych z nich pisałam już kiedyś na blogu, więc podam do nich link, jeśli ktoś z Was chciałby się dowiedzieć czegoś więcej na jego temat. Listę zacznę od zwierząt żyjących najkrócej do tych żyjących najdłużej.

1. Mucha domowa - około 28 dni
mucha domowa

Mucha domowa żyje około miesiąca, ale trzeba wiedzieć, że spędza ona też sporo czasu w hibernacji. W takim stanie przeżywa ona od 4 miesięcy do nawet pół roku. 

2. Pszczoła miodna - do 40 dni
pszczoła zbierająca miód z kwiatów

Życie pszczoły miodnej robotnicy trwa latem właśnie tyle dni, czyli ledwie ponad miesiąc. Natomiast, gdy na zimę skryje się ona w ulu to może tam przeżyć kilka miesięcy.

3. Komar - do 55 dni
komar

Komary, w szczególności samice komara żyją średnio około 55 dni. Są to owady, które podobnie jak muchy domowe, również hibernują w czasie zimy. Zajmuje im to od sześciu do ośmiu miesięcy. 

4. Gołąb miejski - od 3 do 6 lat
gołąb miejski
Gołąb miejski żyje tyle lat na wolności.

5. Kura domowa - 10-12 lat
Do tej pory najdłużej żyjąca kura miała 16 lat. 

6. Gęś kanadyjska - między 10 a 24 lata
Są to dane jeśli chodzi o gęsi żyjące na wolności.

7. Wilk - 16 lat
Wilki żyją nieco dłużej, gdy są w niewoli, bo do około 20 lat. 

8. Śledź atlantycki - do 20 lat
Zwany też śledziem oceanicznym lub śledziem pospolitym. 

9. Świnia domowa - do 20 lat

10. Łabędź niemy - 20-30 lat

11. Żuraw zwyczajny - 30-40 lat
Tyle lat żyje na wolności. 

12. Nosorożec - 35-50 lat

13. Papuga Ara - 50-60 lat
Jest ona nazywana również papugą zielonoskrzydłą. Papuga żyjąc tyle lat, może nawet czasem przeżyć swojego właściciela. W niewoli te ptaki mogą żyć do około 65 lat. 

14. Słoń afrykański - do 70 lat
słoń afrykański

Żyje on o średnio 10 lat dłużej niż słoń indyjski i jest ogólnie od niego większy, cięższy itp. W niewoli te zwierzęta mogą żyć nawet do 80 lat. 

15. Kakadu ognistoczuba - do 80 lat
Dzięki temu są nazywane długowiecznymi ptakami. 

16. Płetwal błękitny - do 90 lat
Jest to jedno z najgłośniejszych zwierząt świata. Zaliczany jest do rodziny płetwali, a dokładnie do wielorybów fałdowców. 

17. Żółw słoniowy - 100-120 lat
żółw słoniowy żółw olbrzymi
Żółw żyje tyle lat będąc na wolności. W niewoli przeżywa więcej i jest to zazwyczaj 150-180 lat. Jest on jednym z najdłużej żyjących zwierząt świata. Są również żółwie, które dożywają nawet 300 lat w sprzyjających warunkach. 

18. Małż Cyprina islandzka - 507 lat
małż
Małż ten jest najdłużej na świecie żyjącym zwierzęciem. Najstarszy okaz miał właśnie tyle lat, a wyłowiono go w pobliżu Islandii w 2006 roku. Nazwano go Ming i powstał on (urodził się) około 1499 roku. U tych osobników nie stwierdzone zostały widoczne procesy starzenia się. Wiek tego małża liczono podobnie jak liczy się słoje na drzewach, tylko, że tu liczono słoje na muszli. Przyczyną śmierci małża było przecięcie muszli. Przecięto ją, by policzyć słoje. 

...