pytanie zadane 5 marca 2016 w Fauna i flora przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 7 marca 2016 przez użytkownika

Choć mogłoby się wydawać, że mysz to mysz i już, nie ma podziałów myszy na gatunki, to jest zdecydowanie inaczej. Myszy to zwierzęta zaliczające się do rodzaju gryzoni, zwanych myszarkami. Występują one licznie w Azji, Europie i Afryce, a mniej licznie praktycznie na całej kuli ziemskiej. 

Najbardziej znanych na świecie jest sześć gatunków myszy, ale poza nimi można wymienić ich trochę więcej. Podstawowe gatunki myszy to:

1. Mysz domowa/myszarka 
Żyje wszędzie tam gdzie są ludzie i potrafi się dostosować do każdych warunków. Dobrze biega, skacze, wspina się i pływa. Żyje przeważnie w dużych stadach o ustalonej hierarchii. Latem lubi przebywać na polach uprawnych. Mysz domowa powoduje duże straty, ale można je przepędzić roślinami, których zapachu nie znosi (liście oleandra lub rumianek pospolity).
Ten gatunek myszy występuje w Afryce, Europie i Japonii. 

2. Mysz leśna/myszarka leśna
Żyje w lasach, a zimą przenosi się do gajówek lub nieczynnych ośrodków turystycznych. Choć jej nazwa nawiązuje do lasów, to miejscem ich przebywania może być też park, ogród czy zarośla. Żywi się nasionami drzew, grzybami, owadami, pąkami i pędami roślin. 
Występuje ona w Wielkiej Brytanii, Turcji, Armenii, Iranie, Syrii, Libanie i w Izraelu. 

mysz leśna

3. Mysz zaroślowa/myszarka zaroślowa 
Mieszka w zaroślach w pobliżu pól uprawnych i unika lasów. Żyje na terenie od Islandii po Europę. Najbardziej aktywna jest nocą i w porze zmierzchu, kiedy szuka pożywienia. Zajada się grzybami, ziołami, pędami, owadami. 

mysz zaroślowa

4. Mysz polna/myszarka polna
Mieszka na polach, gdzie zazwyczaj niszczy uprawy. Żywi się wszystkim i poluje przez całą dobę, ale mimo to prowadzi dzienny tryb życia. Je przeważnie ziarna, nasiona, korzenie, owady i jagody. 
Mieszka w Europie Środkowej i Wschodniej oraz w Azji. 

mysz polna

5. Mysz subsaharyjskia
Jej miejscem występowania jest Afryka Zachodnia i Środkowa. Spotyka się ją na sawannach, farmach, a nawet w lasach tropikalnych. 

6. Mysz szarobrzucha/mysz etiopska
Występuje ona głównie w Afryce na terenach górskich, trawiastych. Spędzają one czas na polowaniach, głównie nocą. Żywią się wszystkim co napotkają na swojej drodze, zarówno mięsem, roślinami i nasionami. 

Prócz tych gatunków myszowatych z rodziny myszarek występują jeszcze inne. Należą do nich m.in.:

- Myszarka himalajska, żyjąca głównie w Nepalu i zamieszkująca lasy iglaste i lasy różaneczników, które tam się znajdują. Uznaje się ją za gatunek zagrożony.

- Myszarka srebrna, pochodząca z Japonii i zamieszkująca jej główne wyspy m.in.: Hokkaido, Honsiu, Kiusiu, Sikoku, Sado, Oki, Awaji, Amakusa, Yakushima. Czas w ciągu dnia spędza głównie na drzewach pobliskich lasów. 

- Myszarka stepowa, zamieszkuje Europę Środkową, Azję i Bliski Wschód na terenach stepowych, górskich i leśnych. W ciągu dnia skrywa się w krzakach. 

- Myszarka kaukaska, występuje, jak sama nazwa wskazuje, głównie na Kaukazie i w Azji Środkowej. Mieszka w lasach liściastych i jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. 

- Myszarka pontyjska, którą spotkać możemy głównie w Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji i na Kaukazie Północnym. Mieszka w wysokich trawach, lasostepach, gdzie prowadzi nocny tryb życia. 


Ciekawostki o myszach:

- myszy gryzą często przedmioty niejadalne np. materiały włókiennicze, książki, papiery itp.; tak obgryzione przedmioty służą im do budowy gniazd,

- myszy potrafią skakać na wysokość około 45 cm,

- jeden krok myszy ma długość około 4,5 cm,

- mysz za pomocą swojego ogona może regulować temperaturę swojego ciała; jeśli chce się pozbyć nadmiaru ciepła może sprawić, że jej ogon będzie cieplejszy nawet od 10oC,

- pierwsza wzmianka o myszy pojawiła się w Chinach w 1100 roku p.n.e.,

- białe myszy hodowane są dla celów badawczych od XIX wieku. 

...