pytanie zadane 10 listopada 2021 w Turystyka przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 10 listopada 2021 przez użytkownika

Najdłuższe piesze szlaki turystyczne na świecie to temat przede wszystkim dla osób lubiących spacery. Oczywiście mam tu na myśli długie spacery z przerwami na odpoczynek czy nawet nocleg, bo jednak te szlaki potrafią mieć długość nawet kilkudziesięciu tysięcy kilometrów. A zatem nie przedłużając poznajcie pięć najdłuższych pieszych szlaków turystycznych świata.

szlaki piesze na świecie

1. Great Trail of Canada - Kanada
Szlak ten zwany jest też Trans Canada i liczy sobie 24 000 kilometrów. Przecina ona całą Kanadę od Oceanu Atlantyckiego po Ocean Spokojny i dociera aż do Oceanu Arktycznego. W skład tego pieszego szlaku turystycznego wchodzą liczne krótsze trasy, które są za sobą połączone. Nie jest to do końca pieszy szlak, gdyż są odcinki na nim, które trzeba pokonać łódką, kajakiem lub canoe. 

Pomysł na utworzenie tego szlaku zrodził się podczas obchodów 125-lecia Kanady, a jego utworzenie trwało 25 lat. Trasa Trans Canada przebiega przez następujące prowincje:

- Kilometr 0 zaczyna się w Cape Spear w Nowej Fundlandii i Labradorze,
- Nowa Szkocja,
- Wyspa Księcia Edwarda,
- Nowy Brunszwik,
- Quebec,
- Ontario,
- Brytyjska Kolumbia,
- Nunavut,
- Jukon.

2. American Discovery Trail - USA
Kolejny pod względem długości szlak pieszy jest o co najmniej połowę krótszy od poprzedniego. Liczy sobie 10 944 kilometry i przebiega przez całe Stany Zjednoczone od Oceanu Atlantyckiego po Ocean Spokojny. Ten pieszy szlak przecina takie stany USA jak:

- Delaware,
- Maryland,
- Wirginia Zachodnia,|
- Ohio,
- Indiana,
- Illinois,
- Kentucky,
- Iowa,
- Missouri,
- Nebraska,
- Kansas,
- Colorado,
- Utah,
- Nevada,
- Kalifornia. 

Trasa American Discovery Trail jest bardzo ciekawa do zwiedzania pod względem przyrodniczym. Turyści mają okazję przejść przez 30 parków narodowych, w tym przez 16 parków leśnych. Coś dla siebie znajdą również historycy, gdyż spacerując szlakiem znajdziemy na nim 10 000 miejsc, które mają znaczenie dla historii tego państwa i każdego regionu bezpośrednio. Wybierając się na ten otwarty w 2000 roku pieszy szlak Ameryki, nie trzeba przemierzać go wyłącznie na nogach, a zrobić to również za pomocą roweru czy konno. 

Warto wspomnieć, że pierwszymi osobami, którzy przebyli całą trasę byli: Ken i Marcia Powers i zrobili to w 2005 roku. 

3. Europejski Długodystansowy Szlak Pieszy E1 - Europa
Trasa tego europejskiego szlaku liczy sobie 7 980 kilometrów. Jest to jeden z jedenastu szlaków europejskich i przebiega on przez:

- Norwegię,
- Finlandię,
- Kattegat,
- cieśninę między Półwyspem Jutlandzkim a Półwyspem Skandynawskim,
- Danię,
- Niemcy,
- Szwajcarię,
- Sycylię. 

4. Sentiero Italia - Włochy
Szlak ten nazywany jest również Wielkim Włoskim Szlakiem, czyli Grand Italian Trail, który liczy sobie 7 170 kilometrów. Jest to szlak dla bardzo wytrwałych piechurów, gdyż prowadzi przez górskie ścieżki Alp i Apenin. Dalej szlak wiedzie przez Sycylię, a kończy się w Sardynii. 

O utworzeniu owego szlaku zadecydowano w 1983 roku, zaś pierwsi turyści przeszli go w 1995 roku. 

5. The Continental Divide Trail - USA
Jest to szlak, który liczy sobie długość 5 000 kilometrów. Przebiega ona przez Nowy Meksyk, Meksyk, Park Narodowy Glacier, Kolorado, Wyoming i Idaho. Pokonanie całej trasy zajmuje około pięciu miesięcy. Warto wspomnieć, że od 1995 roku całą trasę przebyło tylko piętnaście osób. 

...