pytanie zadane 5 listopada 2021 w Sport przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 5 listopada 2021 przez użytkownika

Igrzyska olimpijskie to wielka sportowa impreza znana na całym świecie, które trwają od 1896 roku. Igrzyska olimpijskie mają swoją flagę, hymn czy motto oraz swoje dyscypliny sportowe. Prócz tych, które znamy dziś, czyli m.in. kolarstwo, kajakarstwo, gimnastyka, siatkówka itp. oraz sportów zimowych, trzeba wspomnieć o tym, że kiedyś były też inne dyscypliny. Można by powiedzieć, że bardzo dziwne dyscypliny sportowe.

koła olimpiada

Poznajcie najbardziej nietypowe dyscypliny sportowe, jakie miały miejsce na igrzyskach olimpijskich na przestrzeni wieków. 

Rok 1900 

- Strzelanie do gołębi
Dyscyplina ta narodziła się w Paryżu, a pierwszą osobą, która zwyciężyła w tej dyscyplinie był Léon de Lunden pochodzący z Belgii. Zastrzelił on wówczas 21 gołębi i zdobył złoto. Trzeba wspomnieć, że podczas tychże zawodów stracono ponad 300 ptaków. 

- Strzyżenie pudli
Taka dyscyplina sportowa również miała miejsce w Paryżu, w tym samym roku co ww. Podczas tego zadania należało ostrzyc jak największą ilość psów tej rasy w czasie dwóch godzin. Konkurencję tę wygrał Avril Lafoule strzygąc 17 pudli.

- Skok w dal na koniu
Taka dziwaczna dyscyplina również istniała i też jak poprzednie dwie miała miejsce w Paryżu. Zwycięzcą okazał się Constant van Langhendonck pochodzący z Belgii. Na grzbiecie swojego konia uskoczył odległość sześciu metrów i dziesięciu cm. 

- Lot balonem
We francuskiej stolicy odbywały się też zawody w lotach balonowych. Punkty były przyznawane głównie za odległość, wysokość i czas całego lotu. 

Lata 1900 - 1920

- Przeciąganie liny
Ta bardzo popularna zabawa miała niegdyś swoje miejsce również podczas igrzysk olimpijskich. Podczas tej rozgrywki dwie ośmioosobowe drużyny przeciągały linę, a zwyciężała ta z nich, która przeciągnęła linę na swoją stronę o co najmniej 180 cm. 

Rok 1904

- Pływanie pod wodą na odległość
Ta dyscyplina olimpijska miała miejsce tylko jednorazowo. Wówczas zawody odbyły się w Saint Luis. Zawodnicy nurkowali pod wodą na minutę i podczas tego czasu musieli przepłynąć pod nią jak największą odległość. W tym zmaganiu zwycięzcą został William Dickey osiągając dystans 20 m.

Rok 1912

- Strzelanie do manekinów
Cel dla zawodników tej dyscypliny sportowej znajdował się na klatce piersiowej manekinów, które były ubrane w surduty (uważano bowiem, że był to sport dla dżentelmenów). Zawody miały miejsce w Sztokholmie.

Lata 1912 - 1948

- Sztuka i literatura
Taka dyscyplina również miała miejsce podczas igrzysk i to przez 38 lat. Był to konkurs sztuki i literatury, który obejmował takie dziedziny artystyczne jak: poezja, epika, rzeźba, malarstwo, architektura i muzyka.

Lata 1984 - 1992

- Indywidualne pływanie synchroniczne
Konkurencja ta polegała na tym, aby ciało zawodnika synchronizowało się w wodzie z muzyką.

Rok 1896, 1906, 1924, 1932

- Wspinanie się po linie bez pomocy nóg
Zawodnicy musieli wspiąć się po linie w jak najkrótszym czasie, ale nie mogli korzystać z pomocy swoich nóg. To stanowiło utrudnienie zadania. 

...