pytanie zadane 27 września 2021 w Muzyka przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 28 września 2021 przez użytkownika

K-pop to gatunek muzyki łączący w sobie takie elementy jak: dance, muzyka elektroniczna, hip-hop, rock, rhythm and blues czy muzyka klasyczna. Gatunek ten pochodzi z Korei Południowej, stąd też pierwsza litera w nazwie tego rodzaju muzyki, czyli K (koreański pop). 

zespoły k-pop

Pierwszą grupą muzyczną stosującą ten rodzaj muzyki była Seo Taiji and Boys. Założono ją w 1992 roku. Poniżej jeden z ich utworów:

Styl muzyczny, zwany k-pop to nie tylko muzyka, ale również chwytliwe zwroty zawarte w tekście oraz efekty wizualne prezentowane na scenie, w tym w szczególności taniec. Układy choreograficzne są nieodłącznym elementem tej muzyki. Osoby prezentujące k-pop nazywają siebie k-poperami lub k-poperkami. 

Najbardziej znanymi zespołami k-popowymi są m.in.:

EXO - zespół koreańsko-chiński, założony w 2011 roku; obecnie składa się on z dziewięciu osób (Suho - lider, Baekhyun, Chanyeol, D.O., Kai, Sehun, Xiumin, Lay i Chen). Każdy z jej członków ma przypisany sobie żywioł i symbol, a nazwa zespołu wzięła się od nazwy egzoplanety (planety będącej poza Układem Słonecznym). 


 

Big Bang - założony w 2009 roku; obecnie składa się z czterech osób (G-Dragon, T.O.P., Taeyang i Daesung). 


 

Super Junior - bywa nazywany również SuJu lub SJ, założony w 2005 roku; obecnie składa się z dziesięciu osób (Leeteuk - lider, Heechul, Yesung, Shindong, Sungmin, Eunhyuk, Donghae, Siwon, Ryeowook i Kyuhyun). Jedną z najlepiej sprzedających się piosenek była piosenka "Sorry, Sorry"


 

Brown Eyed Girls - to koreański żeński zespół, założony w 2006 roku; obecnie składa się z czterech dziewczyn (Jea, Ga-in, Narsha, Miryo). 


 

SS501 (Double S five oh one) - zespół założony w 2004 roku; obecnie składa się z pięciu osób (Kim Hyun-joong - lider, Heo Young-saeng, Kim Kyu-jong, Park Jung-min i Kim Hyung-joon). 


 

Girls' Generation -  żeński zespół założony w 2007 roku; obecnie składa się z ośmiu dziewczyn (Taeyoen - liderka, Sunny, Yuri, Hyoyeon, Yoona, Tiffany, Sooyoung i Seohyun). 


 

BTS - zespół założony w 2013 roku; obecnie w jego skład wchodzi siedem osób (Jin, Suga, J-Hope, RM - lider, Jimin, V i Jungkook). 


 

Blackpink - żeński zespół muzyczny założony w 2016 roku; obecnie składa się z czterech dziewczyn (Jisoo, Jennie, Rosé i Lisy). 


 

Twice - żeński zespół muzyczny założony w 2015 roku, który obecnie składa się z dziewięciu członkiń (Nayeon, Jeongyeon, Momo, Sana, Jihyo - liderka, Mina, Dahyun, Chaeyoung i Tzuyu). 


 

Seventeen (SVT) - Zespół założony w 2015 roku; obecnie składa się z trzynaściorga członków (S.Coups - lider, Jeonghan, Joshua, Jun, Hoshi, Wonwoo, Woozi, DK, Mingyu, The8, Seungkwan, Vernon i Dino). 


 

Got7 - zespół został założony w 2017 roku; obecnie liczy sobie siedmioro członków (Jay B - lider, Mark, Jinyoung, Jackson, Youngjae, BamBam, Yugyeom), którzy pochodzą nie tylko z Korei, ale również USA, Tajlandii czy Hongkongu. 

komentarz 2 lutego 2022 przez użytkownika Gość
Tutaj wymieniliscie same zespoły kpop a gdzie sa wokalisci? Przecież też w tym gatunku muzycznych dzialaja pojedynczy piosenkarze np. chyba najsłynniejsza IU.

...