pytanie zadane 2 marca 2016 w Różne przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 2 marca 2016 przez użytkownika

Aborygeni to powszechna nazwa określająca rdzenną ludność Australii. Natomiast trzeba wiedzieć, że nazwa ta dotyczy także innych ludów, nie tylko tych, którzy zamieszkują Australię. Określeniem Aborygeni nazywani są też mieszkańcy Tasmanii i Tajwanu. Nazwa dotyczy plemion myśliwych i nomadów, czyli ludzi wędrownych. 

Tak więc mamy trzy grupy Aborygenów:

1. Aborygeni australijscy z Australii
To najbardziej znany rdzenny lud, zamieszkujący ten kontynent już przed 40 000 lat. Dopiero w XIX wieku biali osadnicy, doprowadzili do zepchnięcia Aborygenów na tereny, które nie były całkowicie przydatne gospodarczo.
Obecnie w Australii mieszka zaledwie 2% rdzennej ludności Aborygenów. Mieszkają oni w Australii Zachodniej, Queensland i na Terytorium Północnym. Zajmują się oni myślistwem, rybołówstwem i zbieractwem oraz wyznają wierzenia mitycznej. 

aborygeni australijscy
Rdzenni Aborygeni prowadzili koczowniczy tryb życia. Osiedlali się w pobliżu zbiorników wodnych, a po jakimś czasie przenosili się w inne miejsca Australii. 
Aborygeni australijscy mają ciemną barwę skóry, kręcone lub faliste włosy również o ciemnej barwie, szeroki nos, mocne masywne zęby oraz nadmiernie wysuniętą kość trzewioczaszki. 

2. Aborygeni tasmańscy z Tasmanii w Australii
Obecnie nie żyje już żaden rdzenny mieszkaniec czystej krwi tej części kontynentu. Ostatnia tasmańska Aborygenka zmarła w 1876 roku. Nazywa się ona Truganini i zasłynęła  podczas tzw. Czarnej wojny, podczas której trwał konflikt między brytyjskimi kolonistami a rdzennymi mieszkańcami. Zakończył się on prawie całkowitą zagładą rdzennych mieszkańców. 
Na Aborygenów tasmańskich mówi się też Tasmańczycy. Ich potomkowie dalsi, spokrewnieni w mniejszym lub większym stopniu z przodkami stanowią około dziś około 10 000 osób. 

3. Aborygeni tajwańscy
Stanowią autochtoniczną ludność Tajwanu, czyli ich rdzennych mieszkańców. W Republice Chińskiej znajduje się aż 16 aborygeńskich grup, zaliczanych właśnie do aborygenów tajwańskich. Są to m.in. takie grupy jak: Ami, Atayal, Bunun, Paiwan, Puyuma, Tsou, Saisiyat czy Yami.
Ludność ta posługuje się językiem tajwańskim będącym odmianą języka austronezyjskiego. 

komentarz 14 kwietnia 2020 przez użytkownika Gość
A czasem Aborygeni nie zamieszkują również Nowej Zelandii? Wyspa jest zbliżona do Australii, więc może tam też dotarli.
...