pytanie zadane 2 marca 2016 w Geografia przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 3 marca 2016 przez użytkownika

Największą wyspą Morza Bałtyckiego jest Gotlandia, zwana też Wyspą Wikingów. Jej powierzchnia to 3140 km2. Wyspa ta liczy sobie ponad 57 221 mieszkańców. Jest ona prowincją i należy do Szwecji od 1645 roku.

Gotlandia na mapie - https://goo.gl/maps/UgfkbmQhXxn33fNq6

Występuje tu łagodny klimat, klify, krasowe wybrzeża czy plaże z wapiennymi kolumnami. Mieszkańcy żyją głównie z turystki, ale zajmują się również rybołówstwem i rolnictwem. Wypasują bydło, uprawiają głównie owies, żyto, ziemniaki i jęczmień. Turyści odwiedzający tą wyspę mogą liczyć na wiele tras rowerowych, piękne widoki oraz takie atrakcje jak m.in.: Muzeum Gotlandii z kamieniami runicznymi. Poza tym warto wybrać się na sąsiednie wyspy. Największą z nich jest Färö, gdzie niegdyś mieszkał Ingmar Bergman - reżyser filmowy, autor takich filmów jak m.in.: Namiętność, Hańba, Jak w zwierciadle. Drugą wysepką jest Gotska Sandön, będąca w całości pod ochroną, gdzie znajdują się ruchome wydmy oraz sosnowy las. Prócz tego znajduje się tu Muzeum Przyrodnicze oraz 3 latarnie morskie, ale działające tylko dwie. 

krajobraz gotlandii

W czasach średniowiecznych odgrywała ważną rolę handlową. Wtedy to używano tu języka starogotlandzkiego. Można go jeszcze czasem usłyszeć i dziś (ma on obecnie tylko formę mówioną, pisanej już nie). 


Stolicą Gotlandii jest miasto Visby, w którym mieszka około 22 000 mieszkańców. Rozwój miasta nastąpił w XII wieku. Wtedy to również miasto słynęło ze swojego układu oraz wspaniałych zabytków (murów obronnych i gotyckiej katedry). Zabytki te znajdują się na liście UNESCO

visby stolica wyspy gotlandii

komentarz 12 czerwca 2022 przez użytkownika Gość
Szkoda ze polska nie posiadamy swojej wyspy nawet wielkości Bornholmu lub połowę mniejszej. By była niezla atrakcją turystyczna.
...