Największą wyspą Morza Bałtyckiego jest Gotlandia, zwana też Wyspą Wikingów. Jej powierzchnia to 3140 km2. Wyspa ta liczy sobie ponad 57 221 mieszkańców. Jest ona prowincją i należy do Szwecji od 1645 roku.
Gotlandia na mapie - https://goo.gl/maps/UgfkbmQhXxn33fNq6
Występuje tu łagodny klimat, klify, krasowe wybrzeża czy plaże z wapiennymi kolumnami. Mieszkańcy żyją głównie z turystki, ale zajmują się również rybołówstwem i rolnictwem. Wypasują bydło, uprawiają głównie owies, żyto, ziemniaki i jęczmień. Turyści odwiedzający tą wyspę mogą liczyć na wiele tras rowerowych, piękne widoki oraz takie atrakcje jak m.in.: Muzeum Gotlandii z kamieniami runicznymi. Poza tym warto wybrać się na sąsiednie wyspy. Największą z nich jest Färö, gdzie niegdyś mieszkał Ingmar Bergman - reżyser filmowy, autor takich filmów jak m.in.: Namiętność, Hańba, Jak w zwierciadle. Drugą wysepką jest Gotska Sandön, będąca w całości pod ochroną, gdzie znajdują się ruchome wydmy oraz sosnowy las. Prócz tego znajduje się tu Muzeum Przyrodnicze oraz 3 latarnie morskie, ale działające tylko dwie.

W czasach średniowiecznych odgrywała ważną rolę handlową. Wtedy to używano tu języka starogotlandzkiego. Można go jeszcze czasem usłyszeć i dziś (ma on obecnie tylko formę mówioną, pisanej już nie).
Stolicą Gotlandii jest miasto Visby, w którym mieszka około 22 000 mieszkańców. Rozwój miasta nastąpił w XII wieku. Wtedy to również miasto słynęło ze swojego układu oraz wspaniałych zabytków (murów obronnych i gotyckiej katedry). Zabytki te znajdują się na liście UNESCO.
