pytanie zadane 9 września 2021 w Internet przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 9 września 2021 przez użytkownika

SSID jest tekstowym identyfikatorem sieci bezprzewodowej (Wifi), który definiuje nazwę danej sieci. Sam skrót pochodzi o angielskich słów service set identifier. Nazwa SSID może mieć maksymalnie 32 znaki i jest tak jakby loginem każdej sieci wifi, dzięki któremu komputery czy inne punkty dostępowe mogą ją identyfikować i się z nią połączyć.

Każda sieć radiowa w wysłanych pakietach umieszcza nazwę SSID, oczywiście jawnym tekstem (nieszyfrowanym), chociaż istnieje możliwość wyłączenia rozgłaszania tego identyfikatora.

W Windows 10 wybierając z paska systemowego ikonkę sieci, możemy poznać nazwy SSID każdej sieci, która nadaje w naszej okolicy.

identyfikator ssid

Na czerwono zostały zaznaczone nazwy SSID na liście dostępnych sieci bezprzewodowych.

Identyfikator SSID można dowolnie zmieniać w routerach z wbudowanym access pointem, dzięki czemu nazwy sieci bezprzewodowych mogą być bardziej spersonalizowane. Oczywiście większość z nas pozostawia domyślne nazwy w urządzeniach, które dostarczają internet w domu.

komentarz 14 września 2021 przez użytkownika Gość
Po tym numerze ssid można zobaczyć jaką nazwę sieci ma sąsiad ;)

A tak poza tym często hotele, które oferują darmowe wifi, też podają SSID czyli nazwę sieci, żeby można zorientować się o którą chodzi jak jest ich dużo w okolicy i hasło żeby można się z nią połączyć.
...