pytanie zadane 8 sierpnia 2021 w Fauna i flora przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 8 sierpnia 2021 przez użytkownika

W dziejach Ziemi zdarzało się, że zwierzęta ginęły z powodów naturalnych lub właśnie przez działalność człowieka. Ostatnio ta druga opcja zdarza się coraz częściej. Poprzez polowania, zanieczyszczenie środowiska, zmianę klimatu czy inną działalność ludzką co roku wymierają różne gatunki zwierząt, których na przestrzeni kilku dziesięcioleci już nie zobaczymy. 

Wymarłe gatunki zwierząt to takie, których ostatni osobnik zginął/wymarł. Na świecie istnieją tysiące takich gatunków, których już nie spotkamy. Poniżej wypisze kilka z nich oraz podam datę ich wyginięcia. Data dotyczy czasu, kiedy dane zwierzę widziano po raz ostatni. Zwierzęta podam od najprędzej wymarłych do tych, które wymarły niedawno.

Rok 1627
Tur leśny - ostatni gatunek wyginął właśnie w tym roku. Niegdyś żył w całej Europie i na północy Afryki. Wyginął stopniowo poprzez rozwój rolnictwa, który to zmniejszał rozmiar puszcz - naturalnego siedliska tych zwierząt. Początkowo znikały one z terenów zachodniej Europy (Francja, Niemcy, Bawaria). Miało to miejsce około 1470 roku. 

Rok 1662
Dront dodo - ptak żyjący niegdyś na wyspie Mauritius, należący do rodziny gołębiowatych, wyginął poprzez polowania na niego. Ptaki dodo były bardzo odważne do ludzi, a więc nie stanowiły utrudnienia podczas polowania na nie. Poza tym przybyli na wyspę osadnicy poławiali ryby, których z czasem było coraz mniej, a stanowiły one główne pożywienie tych ptaków. Ludzie sprowadzili również świnie, które plądrowały gniazda i wyjadały jaja ptaków dodo. 

dodo wymarłe

Rok 1774
Sarduszka bezogonowa - to nazwa zamieszkującego niegdyś Sardynię i Korsykę  zwierzęcia pochodzącego z rodziny zajęcy. Jest to ssak mały, ważący około 0,5 kg. Utrata siedlisk, pojawienie się drapieżników i rywalizacja z innymi inwazyjnymi gatunkami to główne przyczyny wyginięcia sarduszki

Rok 1844
Alka olbrzymia - to podobny do pingwina ptak, żyjący kiedyś w wodzie północnego Oceanu Atlantyckiego. Swoje siedliska miały m.in. w Hiszpanii, Kanadzie, Grenlandii, Irlandii, na Wyspach Owczych, Norwegii, Islandii i Wielkiej Brytanii. Wyginął z powodu polowania na niego. Ludzie łapali je dla puchu (bardzo pożądanego w Europie), jaj i mięsa. Nie jest on w żaden sposób spokrewniony z pingwinami, choć bardzo je przypomina. Ptaki te nie potrafiły latać, ale świetnie pływały. 

alka olbrzymia wymarłe

Rok 1870
Niedźwiedź berberyjski - to jedyny niedźwiedź jaki zamieszkiwał Afrykę. Z wyglądu podobny do baribala. Wyginął niedługo po tym jak wprowadzono do obrotu broń palną. Zabijano je dla sportu. 

Rok 1878
Zebra kwagga - była to zebra, której pasy znajdowały się na połowie jej ciała od głowy do pasa, dlatego też zwana zebrę półpasiastą. Z przodu zebra ta przypominała zebrę, zaś od z tyłu konia. Jej nazwa pochodzi od dźwięku jaki wydawała kwa-ha-ha. Kwagga żyła w Afryce Południowej, a wyginęła z powodu osadnictwa Holendrów na tym terenie. Z jej skóry robiono worki, w których przechowywano pszenicę. 

Kaczka labradorska - żyła kiedyś na terenie Kanady i USA. Wyginęła z powodu rozwoju przemysłu na tych terenach i wzrostu populacji ludności, gdyż wpłynął on na zmniejszenie ilości owoców morza (głównie małży), którymi żywiły się owe kaczki. Poza tym wpływ na ich wymarcie miały też polowania, gdzie pozyskiwano pióra tych ptaków. 

Lata 80. XIX wieku
Tarpan - był to mały ssak z rodziny koni, który charakteryzował się krótką i stojącą grzywą, ciemną pręgą biegnącą wzdłuż kręgosłupa oraz pręgowanymi nogami. Mieszkał on w lasach na terenie Europy. Zwierzęta te wyginęły wskutek mieszania ich z końmi wskutek czego powstała z nich rasa zwana koniki polskie. Wcześniej polowano na te zwierzęta i umieszczano je w zwierzyńcu Zamoyskich niedaleko Biłgoraja. Z czasem hrabia Zamoyski rozdał je okolicznym mieszkańcom i zaczęły się krzyżować. 

tarpan wymarłe

Lata 20. XX wieku
Wilk sycylijski - żyjący niegdyś na Sycylii wilk wymarł wskutek wybicia go przez ludzi. Stanowił on niebezpieczeństwo dla zwierząt hodowlanych. 

Rok 1932
Wilk workowaty - zwany był też wilkoworem tasmańskim i żył w Australii, głównie w Tasmanii oraz w Nowej Gwinei. Wytępiony przez europejskich osadników, którzy się go bali, bo polował na stada ich owiec. 

wilk workowaty wymarłe

Rok 1934
Czarny wilk z Florydy - żyjący głównie na Florydzie wilk, który wyginął wskutek wyparcia go ze swojego siedliska, a także dlatego, że na niego polowano. 

Rok 1935
Kanguroszczurek pustynny - to mały, skaczący torbacz, który zamieszkiwał kiedyś Australię Środkową. Wyginęły poprzez pożary, działalność człowieka, który ograniczał ich siedliska a także poprzez ataki drapieżników - lisów, dzikich psów i kotów. 

Lata 40. XX wieku
Motyl modraszek - motyl z gatunku Glaucopsyche xerces żył na terenie Zatoki San Francisco. Wyginął on na skutek urbanizacji i rozbudowy miast, które zajmowały jego siedliska. 

Lata 50. XX wieku
Uchatka japońska - zwana też uszanką japońską wyginęła wskutek polowania na nie. Pozyskiwano z nich głównie skórę, wąsy, organy, tłuszcz. Ponadto były one prześladowane przez rybaków oraz sprzedawane do cyrków. Zamieszkiwały one wybrzeża Japonii i Korei. 

Rok 1956
Pazurogon księżycowy - to jeden z gatunków torbaczy, podobny do kangura i żyjący na terenie Australii. Wyginął wskutek sprowadzenia inwazyjnych gatunków (koty i lisy) przez Europejczyków, którzy również zabijali te zwierzęta dla mięsa (podobnego w smaku do mięsa królika). 

Rok 1989
Ropucha złota - ta mała żabka jeszcze do niedawna występowała na Kostaryce. Zwana była też pomarańczową lub złocistą. Zamieszkiwała tereny leśne i górskie dochodzące do wysokości 1500 - 1620 m n.p.m. Wyginęły z powodu globalnego ocieplenia, zanieczyszczenia powietrza oraz choroby grzybiczej skóry. 

ropucha złota wymarłe

Rok 2000
Koziorożec pirenejski - jak nazwa wskazuje, koziorożec ten występował w Pirenejach. Wymarł na skutek polowań oraz chorób. Warto wspomnieć, że to pierwszy gatunek wymarły jaki sklonowano. Niestety urodzony samiec zmarł tego samego dnia, w którym się urodził. 

koziorożec pirenejski wymarłe

Rok 2012
Żółw słoniowy z wyspy Pinta - żółwie te wyginęły z powodu polowania na nie dla pozyskania mięsa oraz poprzez sprowadzenie na wyspę Galapagos (gdzie żyły) kóz, które wyjadały roślinność żółwi. Najbardziej znanym i zarówno ostatnim żółwiem z tego gatunku był Samotny George, który żył od 60 do 90 lat. 

żółw słoniowy wymarłe

komentarz 9 kwietnia 2022 przez użytkownika Gość

Oczywiście dużo tego, jak widomo człowiek lubi niszczyć nie tylko sam siebie ale i wszystko na około.indecision

...