Podstawowa klasyfikacja meteorytów na podstawie składu mineralnego i cech teksturalnych to:
1. Meteoryty kamienne, w których składzie znajdują się minerały krzemianowe i glino-krzemianowe. Są to:
- chondryty są najpowszechniej spadającymi meteorytami mającymi średnicę do 3 mm (nazywa się je chondrami - słowo chondros z języka greckiego oznacza ziarno); to najstarsze meteoryty mające około 4,5 mld lat,
- achondryty są to meteoryty, które nie zawierają chondr i żelaza niklowego; pochodzą z planetoid i planet, które uległy całkowitemu przetopieniu (zmieniły się w kamienny płaszcz i skorupę oraz żelazne jądro - jak nasza Ziemia); wśród tej grupy znajdują się rzadkie meteoryty z Marsa i Księżyca tzw. lunaity.
2. Meteoryty żelazno-kamienne stanowią 2% wszystkich meteorytów, które spadają na Ziemię. Składają się z bezwonnych krzemianów magnezu i żelaza oraz z żelaza niklowego. Taki meteoryt spadł w okolicach Łowicza z 11 na 12 marca 1935 roku.
3. Meteoryty żelazne stanowią 4,6% wszystkich spadających meteorytów, ale znajduje się je najczęściej, gdyż mają charakterystyczny wygląd i dużo ważą. Składają się z żelaza, niklu, siarczków żelaza, fosforków żelaza, węglików żelaza, grafitu, diamentu i krzemianów. Wśród nowszych klasyfikacji uwzględnia się też w składzie gal, german i iryd.
Jest też klasyfikacja grupująca meteoryty wg genezy i składa się ona z dwóch grup:
- niezdyferencjonowane, czyli pierwotne, niezmienione,
- zdyferencjonowane, czyli zmienione, które uległy przemianom np. stopnieniu czy zróżnicowaniu wg składu mineralnego; podobne do skał magmowych występujących na ziemi.
