pytanie zadane 1 marca 2016 w Różne przez użytkownika anonimowy
Co zrobić, żeby niemowlę radowało się ze wspólnej zabawy?

3 odpowiedzi

odpowiedź 1 marca 2016 przez użytkownika

Niemowlaczki lubią "bawić się" w minki. Oczywiście malutkie dzieci śmieją się, gdy to rodzic im je pokazuje. Można tym rozśmieszyć niemowlę, robiąc z ust ryjek, nadymając policzki czy chociażby kręcić głową pokazując "tak" i "nie". 

Prócz tego niemowlaki lubią też słuchać wszelkich odgłosów. Dlatego można parskać, cmokać, kląskać językiem itp. A jeśli skończą się Wam pomysły to naśladujcie odgłosy zwierząt lub mówcie wyrazy z wibrującym "r" (gruszka, traktor). 

By Wasze relacje z niemowlęciem stały się jeszcze bliższe, możecie bawić się np. w "Idzie raczek nieboraczek" "Idzie kominiarz po drabinie" czy "Sroczka kaszkę ważyła". Możecie też pokazywać mu dłoń ściśniętą w pięść i po kolei ja otwierać palec po palcu, licząc przy tym je. Dziecko z pewnością będzie się śmiało. 

No i najśmieszniejsza, moim zdaniem, zabawa z niemowlakiem to "A kuku". Wystarczy, że zakryjesz swoją twarz pieluszką tetrową lub innym materiałem chowając się za nim, a następnie pokażesz się maluszkowi mówiąc: a kuku. W tej zabawie możesz się też chować za kanapę czy krzesło. 

odpowiedź 20 września 2018 przez użytkownika

Malutkie dzieci, a właściwie niemowlęta, bardzo potrzebują naszej uwagi już od pierwszych dni życia. I tak póki są noworodkami (do miesiąca życia) właściwie tylko jedzą i śpią, tak później coraz lepiej postrzegają świat i chcą go poznawać na różne sposoby, między innymi przez zabawę właśnie. 

Z niemowlakiem możemy się zatem bawić na różne sposoby. Będą to oczywiście takie zabawy, gdzie dziecko leży lub znajduje się w pozycji półleżącej/półsiedzącej. Poniżej opiszę kilka propozycji zabaw z kilkumiesięcznym dzieckiem.

1. Balony - jeśli nasze niemowlę zaczęło już ruszać nóżkami i rączkami, czyli ma około 3-4 miesięcy, możemy zaopatrzyć się dwa, trzy balony wypełnione helem, a następnie lekko przywiązać je do nóżki lub rączki dziecka. Podczas, gdy dziecko będzie poruszało kończynami, balony będą również się ruszać, a dziecko będzie się cieszyć. 

2. Idzie rak - znana od lat zabawa, gdzie mówimy wierszyk i lekko naśladujemy ruch chodzenia paluszkami po ciele dziecka. Na koniec lekko dziecko łaskoczemy pod pachami.

3. Otwórz-zamknij - to zabawa, gdzie dziecko leżąc obserwuje nasza dłoń. Dłoń powinna znajdować się wysoko i stopniowo zniżać do twarzy dziecka. Podczas, gdy się ona zniża, na przemian otwieramy ją i zamykamy. 

4. Lustro - możemy dziecko położyć naprzeciwko lustra lub stać przed lustrem z dzieckiem na rękach. Dziecko zacznie widzieć siebie w odbiciu i robić różne minki, a czasem nawet się do siebie śmiać. 

5. Brawo, brawo - tu trzymając rączki dziecka po prostu nimi klaszczemy. 

6. Buźka, a ty - bierzemy rączki dziecka i głaszczemy nimi swoją twarz mówiąc Buźka, buźka, buźka, po czym uderzamy lekko rączkami dziecka w swoje policzki mówiąc A ty, a ty.

odpowiedź 29 stycznia 2019 przez użytkownika

Zabawa dla starszego nieco niemowlęcia, które już samo siedzi i potrafi chwytać coś w paluszki, może wyglądać np. tak:

wyciąganie tasiemek z butelki

W przykrywce robimy dziurki, przez nie przeplatamy wstążeczki i zawiązujemy supełki na ich dwóch końcach. Następnie ściągamy, by dłuższe końce znalazły się w butelce i zakręcamy nakrętkę. Zadaniem dziecka jest pociąganie za supełki i wyciąganie tasiemek. Takie ćwiczenia wspomogą małą motorykę u niemowląt. 

tasiemki w plastikowej nakrętce przeplatanka

...