pytanie zadane 13 czerwca 2021 w Kuchnia przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 10 lipca 2021 przez użytkownika

Pomidory to warzywa pochodzące z Ameryki Północnej. Obecnie na świecie mamy wiele gatunków i odmian pomidorów, ale najpopularniejszym z nich jest pomidor zwyczajny. Często jest on mylony z pomidorem malinowym, dlatego też poniżej opiszę oba te rodzaje, aby można było łatwo odróżnić pomidora zwykłego od pomidora malinowego.

Zacznę od bardziej powszechnego, czyli od pomidora zwyczajnego. Jest on zazwyczaj czerwony, choć niektóre jego odmiany mogą mieć też kolor pomarańczowy, żółty, zielony lub czarny. Jego kształt może być kulisty lub wydłużony. Owoce pomidorów mogą być: drobne (koktajlowe), średnie lub duże. 

Pomidory zwyczajne posiadają wiele wartości odżywczych i można spożywać je zaraz po zerwaniu i umyciu. Przygotowuje się na różne sposoby np. na surowo, dodawać do sałatek, kanapek, zapiekanek czy robić z nich sosy lub domowy ketchup

pomidor zwyczajny pomidor zwykły

Jeśli chodzi o pomidory malinowe to różnią się one od pomidorów zwyczajnych tym, że:
- mają bardziej malinowy kolor,
- mają bardziej soczysty, mięsisty i lekko słodki miąższ,
- mają cienką skórkę,
- są najsmaczniejszą odmianą wśród wszystkich rodzajów pomidorów.

Pomidory malinowe poza tym mają podobną ilość witamin i minerałów oraz podobne działanie jak pomidory zwyczajne. Jeśli chodzi o odmiany pomidorów malinowych to są to: malinowy olbrzym, malinowy ożarowski i malinowy retro. 

pomidor malinowy

komentarz 2 sierpnia 2021 przez użytkownika Gość
A ja mam na swojej działce jeszcze inna odmianę pomidorów - koktajlowe. To takie małe pomidorki z wyglądu przypominające większe wiśnie. Takie w sumie miniaturki pomidorow.
...