pytanie zadane 8 czerwca 2021 w Internet przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 8 czerwca 2021 przez użytkownika

Obecnie cyfryzacja w Polskich urzędach przyśpiesza i wiele spraw urzędowych możemy załatwić przez zdalnie internet. Najczęściej używa się do tego usługi elektronicznej skrzynki podawczej o nazwie EPUAP. Jest to rządowa usługa przypominająca działaniem skrzynkę e-mail, choć jest trochę bardziej skomplikowana. 

Poniżej przedstawię krok po kroku, jak wysłać pismo (wniosek) do urzędu za pomocą skrzynki EPUAP.

Po zalogowaniu najlepiej jest w pierwszej kolejności wyszukać urząd, do którego chcesz wysłać pismo. Aby to zrobić kliknij na górze strony KATALOG SPRAW. Na górze będzie dostępna wyszukiwarka urzędów - „Znajdź urząd, w którym chcesz załatwić sprawę”. Wpisz najlepiej kod pocztowy danego urzędu. Wyświetlą Ci się wszystkie dostępne urzędy dostępne w tym rejonie i wybierasz ten, który Cię interesuje. My tutaj posłużymy dla przykładu wybierając Miasto Stołeczne Warszawa

Epuap wybranie podmiotu

Po wybraniu urzędu do którego chcesz wysłać wniosek lub inne pismo, trzeba wyszukać odpowiedni formularz (wzór), za pomocą którego wyślesz dokumenty do urzędu.

I tutaj mała uwaga. System EPUAP jest tak skonstruowany, że nie ma stworzonego jednolitego wniosku dla wszystkich urzędów w Polsce, tylko każdy urząd musi sobie sam taki stworzyć, co podobno jest dość karkołomne. Dlatego bardzo mało urzędów posiada dedykowane wnioski do każdej ze spraw, które można u nich załatwić. Dlatego polecam używać formularza do Ogólnego pisma podmiotu publicznego, który na pewno każdy urząd w Polsce ma i obsługuje.
Oczywiście możesz spróbować wybrać dedykowany wniosek, ale jeśli wyświetli się informacja, że ten urząd nie go obsługuje „Wskazany urząd nie obsługuje jeszcze poniższej sprawy”, to zostaje jedynie wypełnienie wniosku (np. pobranego z BIP urzędu) i wysłanie go jako załącznik z ogólnego formularza.

Więc odszukaj okienko Sprawy ogólne i kliknij Pisma do urzędu

Epuap pisma do urzędu

Wyświetli się lista spraw, które możesz załatwić w urzędzie. Z listy musisz odszukać Pismo ogólne do podmiotu publicznego – stary wzór

epuap lista wniosków

Wyświetli się metryka z opisem danego formularza, klikasz Załatw sprawę ►

epuap pismo ogólne do urzędu

W następnym oknie otworzy się formularz Pisma ogólnego (jeśli nie wybierzesz starego wzoru, otworzy się nowa karta poza EPUAP z nowszym formularzem w portalu Mój Gov). Teraz wystarczy wypełnić Rodzaj pisma, następnie wypełnić Tytuł pisma i opis. Załącznik dodasz klikając w zielony plusik + i Wybierz załącznik, aby dołączyć skan wypełnionego i podpisanego wniosku, który chcesz dołączyć do pisma.
[Czasami w EPUAP zdarzają się problemy z dołączeniem załączników z komputera, wtedy warto dodać je wcześniej w zakładce Moje Pliki.]

epuap tworzenie pisma do wysłania

Gdy pismo i załączniki są kompletne, klikasz Dalej, na kolejnej stronie wyświetli się podsumowanie pisma, które należy jeszcze podpisać profilem zaufanym (lub jeśli posiadasz – podpisem kwalifikowanym, choć tutaj mogą się pojawić problemy z widocznością certyfikatu). Klikasz Podpisz → w wyświetlonym okienku klikasz Podpisz Podpisem Zaufanym

epuap podpisz podpisem zaufanym

Otworzy się strona z danymi profilu zaufanego, na której znów klikasz Podpisz podpisem zaufanym, następnie przyjdzie hasło jednorazowe na adres e-mail lub sms (w zależności jak masz ustawione), za pomocą którego będziesz mógł podpisać pismo do urzędu. Na koniec zostaje tylko kliknąć Wyślij. Pismo zostało wysłane do urzędu, którzy wcześniej wybrałeś.

komentarz 31 stycznia 2022 przez użytkownika Gość
Dzięki za wytłumaczenie łopatologiczne tego mi brakowalo

dla laika nie jest łatwo wysłac dokumentu epuapem bo to nie poczta email
...