pytanie zadane 23 kwietnia 2021 w Muzyka przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 23 kwietnia 2021 przez użytkownika

To nieduże państwo leżące w Himalajach, które przez miejscowych jest nazywane Druk Yul, czyli Królestwo Smoka. Sami Bhutańczycy określają siebie mianem Druk Pa oznaczające ludzi grzmotu. Bhutan graniczy z Chinami i Indiami. Hymn Bhutanu nosi tytuł: "Druk tsendhen" ("Królestwo Smoka Grzmotu"):

W Królestwie Bhutanu, gdzie rosną cyprysy,
Chroni się chwalebna tradycja klasztorów i świeckich.
Król Bhutanu, cenny nasz władca.
Jego istota jest wieczna, a panowanie pomyślne,
Nauki oświecenia rozwijają się i rozkwitają,
Niech ludzie lśnią niczym słońce pokoju i szczęścia!

Powstał w: 1953 roku
Słowa napisał: Gyaldun Thinley Dorji (bhutański literat).
Muzykę skomponował: Aku Tongmi. 

Hymn Bhutanu jest najkrótszym hymnem na świecie. Jego wykonanie zajmuje około 32 sekund. Początkowo jednak hymn ten miał 12 wersów, ale został skrócony do sześciu w 1964 roku. 

Nazwa Bhutan oznacza skraj Tybetu lub może być odmianą słowa Budda oznaczającego oświecony. Kraj ten już w 1772 roku próbowali podbić Brytyjczycy; udało im się to w połowie XIX wieku. Później Bhutan należał do Indii, zaś w 1971 roku przyjęto go do ONZ. Konstytucję państwo to uzyskało dopiero w 2008 roku. 

Bhutan to kraj znany z rolnictwa, gdzie 9 na 10 osób pracuje właśnie w tym sektorze. Zajmują się one uprawą ryżu, pszenicy, prosa, kardamonu oraz owoców tropikalnych. Prócz rolnictwa Bhutańczycy zajmują się wytwarzaniem rękodzieła. 

...