pytanie zadane 23 kwietnia 2021 w Muzyka przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 23 kwietnia 2021 przez użytkownika

Brunei to państwo leżące na Morzu Południowochińskim, którego nazwa właściwa to Państwo Brunei Darussalam. Brunei graniczy tylko z Indonezją i z Malezją. Hymn Brunei nosi tytuł "Allah Peliharakan Sultan" ("Boże, chroń Sułtana"):

Niech Bóg pobłogosławi Jego Wysokość
Długim życiem
(Oby) Rządził królestwem sprawiedliwie i w majestacie.
Niech poprowadzi naszych ludzi ku
Nieskończonemu szczęściu.
Niech Królestwo i Sułtan żyją w pokoju.
Panie, chroń Brunei, siedzibę pokoju!

Powstał w: 1951 roku. 
Słowa napisał: Pengiran Haji Mohamed Yusuf bin Pengiran Abdul Rahim (urzędnik i pisarz).
Muzykę skomponował: Haji Awang Besar bin Sagap. 

Hymn ten jest obecnie odśpiewywany codziennie przez uczniów w szkole w każdy poniedziałek podczas podnoszenia flagi, gdzie oddaje się honory godłu na apelach szkolnych. Poza tym hymn grany jest od rana i kończy emisję w radio. 

Nazwę państwa nadał sułtan już na przełomie XV i XVI wieku. Nazwał ją Negara Brunei Darussalam, czyli Kraj Siedziba Pokoju w języku malajskim. Od 1888 roku państwo to było pod władaniem Brytyjczyków. Państwo to przyjęło konstytucję w roku 1959, zaś niepodległym państwem Brunei stało się w 1984 roku. Obecnie Brunei rządzi Hasanal Bolkiah, który jest zarówno m.in.: królem, premierem, ministrem finansów i ministrem obrony. 

Największymi atrakcjami Brunei jest miasto na wodzie, czyli Kampong Ayer oraz meczet Omar Ali Saiffudien. Językiem narodowym państwa jest język malajski. 

...