pytanie zadane 28 lutego 2016 w Dom i ogród przez użytkownika anonimowy
Co robić by były śnieżnobiałe i miały ładny zapach po wyjęciu z pralki?

1 odpowiedź

odpowiedź 1 marca 2016 przez użytkownika

Każde firanki wiszące w oknach z czasem mogą stawać się szare i trafić pierwotny blask. Natomiast jest parę sposobów na to, by o nie zadbać i cieszyć się ich wspaniałym wyglądem na dłużej. 

Jeśli firanki straciły świeżość i ładny wygląd, można wypróbować kilka domowych sposobów, by im pomóc. Szare firanki to częsty problem. Firanki szarzeją od kurzu, dymu papierosowego czy tłustych osadów. Pomaga im w tym również nadmierne słońce. Warto więc o nie zadbać, by cieszyły oko śnieżnobiałym kolorem. Sposobem na białe firanki jest namoczenie ich w ciepłej wodzie z dodatkiem proszku do pieczenia (opakowanie na 5 litrów wody). Moczymy tak firanki prze 15 minut, a potem pierzemy je w proszku do prania lub płynie. Innym sposobem na nadanie firankom bieli jest dodanie po pojemnika na proszek sody oczyszczonej podczas prania firan. Po wypraniu firanki odzyskają swój blask. 

marszczenie firanki za pomocą drzwi

Natomiast niemiły zapach firan bierze się głównie z tego, że są one brudne. Poza tym firanka jest trochę jak gąbka i chłonie wszystkie zapachy. By sprawić, żeby firanki ładnie pachniały można spryskać je naturalną mgiełką odświeżającą. By ją zrobić potrzeba: szklanki przegotowanej wody + łyżeczka soku z cytryny/zapachu cytrynowego = wstrząsamy składniki w butelce i spryskujemy firanki. Takiego spryskiwacza można używać przed pojawieniem się jakichkolwiek zapachów np. przed wizytą palaczy, wtedy firanka nie wchłonie dużo brzydkiego zapachu. 

płyn do czyszczenia mebli

...