pytanie zadane 27 lutego 2016 w Nauka i technika przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 27 lutego 2016 przez użytkownika

Szkło bezpieczne to takie szkło, które się nie tłucze lub w ewentualnym przypadku jego potłuczenia nie tworzy ono ostrych odłamków. Na ten rodzaj szkła można też mówić szkło hartowane lub pancerne. 

szkło bezpieczne szkło pancerne

Szkło bezpieczne produkuje się poprzez połączenie szkła z innymi materiałami i całość poddaje się obróbce cieplnej. Szkło bezpieczne można wykonać również ochładzając gwałtownie zimnym powietrzem gorącą płytę szklaną nagrzaną do około 6500C.  Tak powstaje szkło hartowane. Jest ono 6 razy bardziej wytrzymalsze od zwykłego szkła, a podczas stłuczenia rozpadnie się ono na małe odłamki, a nie na ostre igły. Jego krawędzie są obrobione, dlatego też takie szkło można bez obaw łapać w ręce. Szkła hartowanego używa się m.in. do wyposażenia samochodów w szyby lub okien w przeróżnych budynkach np. bankach, sklepach, restauracjach. W przypadku szkła pancernego pomiędzy kilka warstw szkła wkłada się powłokę z elastycznej folii lub lanej żywicy. Podczas silnego uderzenia w taką szybę rozbija się, zmienia swój kształt jedna warstwa szyby, chroniąc tym samym kolejną warstwę. 

Pierwsze takie szkło wyprodukowano we Francji w 1909 roku. Wykonano je z warstwy tworzywa sztucznego, którą wklejono między dwie warstwy szkła. Obecnie takie szkło nazywamy szkłem laminowanym.

...