Szkło bezpieczne to takie szkło, które się nie tłucze lub w ewentualnym przypadku jego potłuczenia nie tworzy ono ostrych odłamków. Na ten rodzaj szkła można też mówić szkło hartowane lub pancerne.

Szkło bezpieczne produkuje się poprzez połączenie szkła z innymi materiałami i całość poddaje się obróbce cieplnej. Szkło bezpieczne można wykonać również ochładzając gwałtownie zimnym powietrzem gorącą płytę szklaną nagrzaną do około 6500C. Tak powstaje szkło hartowane. Jest ono 6 razy bardziej wytrzymalsze od zwykłego szkła, a podczas stłuczenia rozpadnie się ono na małe odłamki, a nie na ostre igły. Jego krawędzie są obrobione, dlatego też takie szkło można bez obaw łapać w ręce. Szkła hartowanego używa się m.in. do wyposażenia samochodów w szyby lub okien w przeróżnych budynkach np. bankach, sklepach, restauracjach. W przypadku szkła pancernego pomiędzy kilka warstw szkła wkłada się powłokę z elastycznej folii lub lanej żywicy. Podczas silnego uderzenia w taką szybę rozbija się, zmienia swój kształt jedna warstwa szyby, chroniąc tym samym kolejną warstwę.
Pierwsze takie szkło wyprodukowano we Francji w 1909 roku. Wykonano je z warstwy tworzywa sztucznego, którą wklejono między dwie warstwy szkła. Obecnie takie szkło nazywamy szkłem laminowanym.