pytanie zadane 27 grudnia 2020 w Geografia przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 30 grudnia 2020 przez użytkownika

Zarówno Terespol jak i Tyraspol to nazwy miejscowości. Natomiast nie są to nazwy jednej i tej samej miejscowości. Poniżej napiszę o nich więcej, żebyście zobaczyli czym się one od siebie różnią. 

Terespol to miasto położone w Polsce, a dokładnie w województwie lubelskim przy granicy z Białorusią. (na mapie)

Tyraspol to miasto położone w Mołdawii na terenie samozwańczego państwa Naddniestrze. (na mapie)

- Trasa prowadząca z Terespola do Tyraspola - 

Różnicę między obiema nazwami widać już teraz na pierwszy rzut oka. Postaram się nieco przybliżyć Wam Terespol oraz Tyraspol, napisać kilka informacji o nich oraz ciekawostek. 

Terespol to niewielkie polskie miasto, w którym mieszka nieco ponad 5500 mieszkańców. Nazwa miejscowości wzięła się od imienia żony kasztelana wileńskiego Józefa Bogusława Słuszki - Teresy, której imię chciał w taki właśnie sposób uhonorować. Miasto to należało do rodziny Czartoryskich i było jej największą posiadłością jeszcze w XVIII wieku. 

W Terespolu znajdują się drewniane zabytki architektoniczne, cerkiew prawosławna pochodząca z XVIII wieku oraz fortyfikacje carskie. Niegdyś miasto było bardzo znane z ogórków terespolskich, które powstały właśnie tu w zakładzie przetwórstwa owoców i warzyw. 

Tyraspol nazywany również Tiraspol zamieszkuje więcej mieszkańców, ponieważ około 159 000, dzięki czemu jest to drugie największe miasto w Mołdawii. Nazwa miejscowości wzięła się od nazwy rzeki Dniestr, która w czasach rzymskich była nazywana Tiras. Miasto miało być rosyjską fortyfikacją, broniącą się przed najazdem ze strony Turcji. 

Od roku 1991 Tyraspol jest miastem leżącym w nieuznawanej przez żadne państwo Naddniestrzańskiej Republice Mołdawskiej. Jeśli ktoś z Was chciałby dowiedzieć się więcej na temat Tyraspolu, ale również całego Naddniestrza to polecam filmy z kanału Roman FanPolszy. Roman pochodzi z Naddniestrza, jest przewodnikiem turystycznym i bardzo dokładnie opowiada o swoim kraju. O Naddniestrzu opowiadał też Bartek z kanału BezPlanu

komentarz 21 stycznia 2021 przez użytkownika Gość
Też ten tiraspol kojarzę z kanału Romana
...