pytanie zadane 22 grudnia 2020 w Gry przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 22 grudnia 2020 przez użytkownika

Gry komputerowe są obecnie jedną z najpopularniejszych form rozrywki, zwłaszcza u ludzi młodych. Ale warto wiedzieć, że są również gry, które nie tylko służą do rozrywki. Najpopularniejszym chyba przykładem jest tutaj gra naukowa Foldit w której zwijamy białka, pomagając naukowcom szukać nowych związków pomocnych w leczeniu różnych chorób.

Foldit jest tutaj najpopularniejszym przykładem, choć istnieje więcej tego typu gier. Poniżej opiszę więcej przykładów.

Eterna

gra naukowa eternaEterna została stworzona dzięki zbiórce społeczności na Kickstarterze. Jest wirtualnym laboratorium, w którym każdy może projektować nowe struktury RNA. W grze bierze udział ponad 130 tys. ludzi na świecie i każdy zdobywa punkty. Osoby uzyskujące najlepsze wyniki, otrzymają dostęp do elitarnej grupy, z której każdy ma szanse aby to jego zaprojektowany związek, został przeniesiony do realnego laboratorium. Tworzone struktury W Eterna mogę w przyszłości zostać wykorzystane w tworzeniu leków na nieuleczalne choroby czy wirusy. W przeciwieństwie do Foldit, nie tutaj instalujemy programu, gdyż gra odbywa się przez przeglądarkę internetową.

Strona projektu - https://eternagame.org


Phylo

gra naukowa phylo
Phylo jest gra naukową stworzoną przez McGill Center for Bioinformatics. Gra jest dość skomplikowana, gdyż polega na dopasowywaniu wzorców reprezentujących sekwencje nukleotydów (DNA). Osoby zaznajomione z genetyką powinny się odnaleźć w grze. Jest ona dostępna również przez przeglądarkę internetową.

Strona gry - https://phylo.cs.mcgill.ca


EyeWire

gra naukowa eyewire

Gra Eyewire jest kolejną ciekawą grą w której możemy pomagać nauce. Jej celem jest pomoc algorytmowi w mapowaniu neuronów m.in siatkówki, dzięki czemu powstaje kompletna mapa ludzkiego mózgu. W Eyewire gra regularnie ponad 200 tys. ludzi na świecie.

Strona projektu - https://eyewire.org/explore

komentarz 6 stycznia 2021 przez użytkownika Gość
W gre foldit kiedys gralem i bardzo ciekawa musze sprobowac z tej listy dzieki
komentarz 24 września 2021 przez użytkownika Gość
Fajne i pożyteczne gry, tylko szkoda że tak mało popularne. Dzieciaki które mają smykałkę do gier mogły by przy okazji coś pożytecznego zrobić ;)
...