Gry komputerowe są obecnie jedną z najpopularniejszych form rozrywki, zwłaszcza u ludzi młodych. Ale warto wiedzieć, że są również gry, które nie tylko służą do rozrywki. Najpopularniejszym chyba przykładem jest tutaj gra naukowa Foldit w której zwijamy białka, pomagając naukowcom szukać nowych związków pomocnych w leczeniu różnych chorób.
Foldit jest tutaj najpopularniejszym przykładem, choć istnieje więcej tego typu gier. Poniżej opiszę więcej przykładów.
Eterna
Eterna została stworzona dzięki zbiórce społeczności na Kickstarterze. Jest wirtualnym laboratorium, w którym każdy może projektować nowe struktury RNA. W grze bierze udział ponad 130 tys. ludzi na świecie i każdy zdobywa punkty. Osoby uzyskujące najlepsze wyniki, otrzymają dostęp do elitarnej grupy, z której każdy ma szanse aby to jego zaprojektowany związek, został przeniesiony do realnego laboratorium. Tworzone struktury W Eterna mogę w przyszłości zostać wykorzystane w tworzeniu leków na nieuleczalne choroby czy wirusy. W przeciwieństwie do Foldit, nie tutaj instalujemy programu, gdyż gra odbywa się przez przeglądarkę internetową.
Strona projektu - https://eternagame.org
Phylo
Phylo jest gra naukową stworzoną przez McGill Center for Bioinformatics. Gra jest dość skomplikowana, gdyż polega na dopasowywaniu wzorców reprezentujących sekwencje nukleotydów (DNA). Osoby zaznajomione z genetyką powinny się odnaleźć w grze. Jest ona dostępna również przez przeglądarkę internetową.
Strona gry - https://phylo.cs.mcgill.ca
EyeWire

Gra Eyewire jest kolejną ciekawą grą w której możemy pomagać nauce. Jej celem jest pomoc algorytmowi w mapowaniu neuronów m.in siatkówki, dzięki czemu powstaje kompletna mapa ludzkiego mózgu. W Eyewire gra regularnie ponad 200 tys. ludzi na świecie.
Strona projektu - https://eyewire.org/explore