pytanie zadane 17 października 2020 w Fauna i flora przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 17 października 2020 przez użytkownika

Etnobotaniką nazywa się obecnie trend związany z pielęgnacją naszej cery, skóry i włosów za pomocą ziół i roślin, których używano już w czasach naszych babć czy prababć. Obecnie wraca się do tych dawnych przepisów na dbanie o urodę i docenia wartość tego co rośnie lokalnie wokół nas.

Moda na etnobotanikę niech jednak nie kojarzy się nam wyłącznie z ziołami. Prócz nich w dawnych recepturach czerpano korzyści także z owoców, warzyw czy kwiatów. Poznajcie zatem jaką moc mają poszczególne rodzaje roślin. 

Jeśli chodzi o te najbardziej powszechne, czyli o zioła i nasiona, to bogactwo cennych składników znajduje się m.in. w:

* Skrzypie polnym
To właśnie ta roślina jest bogactwem łatwo przyswajalnych dla naszego organizmu związków krzemu, który jest niezbędny w procesie wzmacniania naszych włosów i paznokci. Prócz tego zawiera dużo witaminy C, żelaza, wapnia przez co wzmacnia naszą skórę. Ponadto zawiera flawonoidy wzmacniające naczynka (szczególnie w cerze naczynkowej).

* Lnie
nasiona siemie lniane
Ziarenka lnu od dawien dawna były stosowane do pielęgnacji suchej i zniszczonej skóry, ponieważ ją natłuszczały. Łatwo z nich zrobić kleik, namaczając ziarenka w wodzie. Taki klei następnie wykorzystuje się do łagodzenia podrażnień, oparzeń (na bazie kleiku można zrobić również kisiel). Len zawiera kwasy omega , które wykorzystuje się do produkcji kremów do twarzy, a poza tym do produkcji szamponów czy odżywek do włosów (włókna lnu pogrubiają, wygładzają, unoszą u nasady i usztywniają cienkie włosy). 

* Rozmarynie
Rozmaryn posiada wiele właściwości antyseptycznych, które znane były już od wieków. Rozmarynu używano zatem do leczenia trądziku i chorób skóry. Poza tym rozmaryn, kojarzony głównie z kuchnią i spożywany w różnych potrawach, wspomaga mikrokrążenie, poprawia jędrność skóry i dotlenia cebulki włosów. 

Bogactwo naturalnych składników i minerałów znajduje się również w owocach i warzywach, i to w takich których mamy cały rok pod dostatkiem. Należą do nich nasze sezonowe:

* Jabłka
właściwości jabłek
Jabłka, nasze polskie, były w pielęgnacji skóry stosowane już przez nasze praprababcie. Kobiety te robiły sobie z jabłek maseczki oraz tonik jabłkowy. Oba te produkty rozjaśniały, ujędrniały i nawilżały cerę.
Znanym dawniej, a dziś wracającym do łask, jest również ocet jabłkowy, którego zadaniem jest pielęgnacja cery trądzikowej, zmniejszenie ilości porów oraz wybielenie paznokci. Poza tym ocet jabłkowy można używać jako płukanki do włosów, jeśli chcemy podtrzymać jasny kolor włosów i nadać im połysk. 
Nowością jest olej z pestek jabłek, wspomagający syntezę kolagenu i odżywienie włosów. 

* Buraki
Dawniej z tych warzyw robiono sok, który następnie wykorzystywano jako preparat na swędzenie skóry głowy, nadmierną jej suchość i łupież. Ścierano również korzeń buraka, mieszano go z maślanką i taką papką smarowano skórę, by ją wygładzić. Burak jest bogaty w mikroelementy i witaminę C, które rozświetlają cerę, nawilżają i poprawiają jej koloryt. 

* Dynia
dynia hokkaido
Dynia zawiera bardzo dużą ilość beta-karotenu regenerującego skórę oraz podkreślającego opaleniznę i chroniącego przed promieniami UV. Wśród etnobotanicznych przepisów można znaleźć maseczkę z dyni, która uelastycznia skórę, poprawia jej jędrność, napięcie i spowalnia starzenie się. Dzieje się tak za sprawą kwasów owocowych złuszczających martwe komórki naskórka. W pestkach dyni znajdują się natomiast aminokwasy, działające kojąco na skórę. 

Jak już wspomniałam na początku, etnobotanika to również kwiaty, a wśród nich:

* Nagietek
Kwiat ten pomaga na wszelkiego rodzaju otarcia, oparzenia, wysypki i ukąszenia owadów oraz wspomaga przy trądziku, nawilża suchą i łuszczącą się skórę. 

* Bławatek
Nasze babcie używały go do zmniejszania przebarwień i plam starczych oraz do rozjaśniania cieni pod oczami. Działał również wspomagająco w pielęgnacji cery tłustej i mieszanej. W swoim składzie bławatek zawiera flawonoidy, antocyjany, polifenole, które sprawdzają się doskonale przy pielęgnacji skóry dojrzałej i naczynkowej. 

* Rumianek
Rumianek ma działanie tak delikatne, że może być podawany nawet małym dzieciom. Dlatego też od dawna używano go do pielęgnacji skóry niemowląt. Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie i najlepiej nadaje się do cery wrażliwej, naczynkowej i z trądzikiem różowatym. Jeśli chcemy mieć naturalny jasny kolor włosów, to możemy wypróbować płukankę z kwiatów rumianku. 

...