pytanie zadane 17 sierpnia 2020 w Kuchnia przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 17 sierpnia 2020 przez użytkownika

Chipsy to najbardziej popularna słona przekąska jaką znamy. Zajmuje zacne miejsce tuż obok paluszków, krakersów, popcornu czy chrupek. Odkąd wymyślono chipsy w 1853 roku stały się one tak popularne, że obecnie chyba nie ma na świecie osoby, która by choć raz ich nie jadła. 

Powszechnie chipsy uważane są za niezbyt zdrowe jedzenie, mimo, że ich głównym składnikiem jest przecież warzywo. Jednak w skład chipsów nie wchodzi tylko sam ziemniak. Zobaczcie co jeszcze dodaje się do nich. 

miska do chipsów z opakowania

Chipsy składają się z ziemniaków - to ich główny składnik, ale prócz niego w chipsach znajdują się jeszcze:

- olej - najczęściej jest to mieszanka oleju rzepakowego i słonecznikowego; olej stanowi około 30-35% chipsów,

- sód - czyli składnik soli, która również jest dodawana do chipsów jako jedna z najczęściej dodawanych przypraw. Jako ciekawostkę dodam, że naukowcy przeprowadzili badania, w których doszli do wniosku, że osoby, które przeżuwają chipsa dłużej, powyżej 20 sekund zanim go połkną, spożywają mniej soli, która znajduje się w produkcie. Jedząc chipsa szybciej sól, która się w nim znajduje dostaje się do żołądka i dopiero stamtąd się wchłania, a nadmierna ilość soli nie jest dobra dla naszego organizmu,

- przyprawy w proszku, najczęściej papryka mielona, cebulka, bekon itp. 

Jeśli macie ochotę i trochę więcej czasu niż pójście do sklepu, to możecie zrobić chipsy w domu. Mogą to być takie chipsy jakie znacie ze sklepu, albo zdrowsza ich wersja, czyli chipsy z jabłek czy warzyw. 

chipsy z ziemniaków

chipsy z jabłek

...