pytanie zadane 17 sierpnia 2020 w Różne przez użytkownika Gość
Do czego się odnosi?

1 odpowiedź

odpowiedź 17 sierpnia 2020 przez użytkownika

Chronotyp to nic innego jak zegar biologiczny człowieka, który jest odpowiedzialny głównie za nasz rytm dobowy, czyli czas aktywności i czas snu. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się o sobie tego czy jesteśmy bardziej aktywni od rana czy wieczorem i jaka pora dnia najlepiej służy nam do pracy. 

Typy osobowości ludzi należące do chronotypu przedstawił m.in.: psycholog specjalizujący się w dziedzinie snu człowieka - Michael Breus. Chronotypów człowieka nie należy mylić z typami osobowości człowieka przedstawionych przez Hipokratesa. Podstawowy podział chronotypu dzieli się na dwa typy osobowości:

1. Skowronki 
Inaczej zwane rannymi ptaszkami to osoby lubiące wstawać wcześnie rano i również takie, które wolą pracować od rana, gdyż wówczas mają najwięcej energii. Wolą zacząć pracę wcześniej i wcześniej ją skończyć. Natomiast w godzinach popołudniowych energia zaczyna spadać i wówczas osoby takie są już bardzo zmęczone. 

2. Sowy
sowa poduszka
Inaczej zwane ludzie-sowy to osoby lubiące pracę w godzinach późnowieczornych, gdyż wówczas mają najwięcej energii do działania. Za to rano ciężko im wstawać z łóżka, często nawet nie słyszą budzika. Taki typ osobowości człowieka należy przeważnie do osób wykonujących wolne zawody, do osób wytrzymałych i wyróżniających się większą efektywnością w pracy. 

Poza nimi istnieją jeszcze cztery bardziej szczegółowe chronotypy, do których należą:

- Delfin
To osoba, która tak jak skowronek lubi wstawać wcześnie rano i jest aktywna aż do popołudnia, ale w ciągu dnia musi zrobić sobie przerwę w pracy, żeby odpocząć. Wówczas np. udaje się na krótką drzemkę.
Osoby mające chronotyp delfina są bardzo kreatywne, a trudne zadania lepiej rozwiązuje się im wieczorem. Poza tym delfiny mają lekki sen, a bywa też, że cierpią na bezsenność. 

- Lew
To osoba, która budzi się bardzo wcześnie, ale równie wcześnie zasypia. Da lwa godzina 22.00 to już środek nocy. Od rana osoby te tryskają energią, wykonują wiele zadań, ciężkich prac, za to wieczorem są po prostu wykończone.

- Wilk
To osoby, które budzą się bardzo późnym rankiem, często koło południa. Nie lubią i często mają wielkie trudności z tym, by rano wstać z łóżka. Są mało efektywne, jeśli chodzi o pracę, do godzin południowych, za to wieczorem uwielbiają pracować. Mają wówczas mnóstwo energii do działania. 

- Niedźwiedź 
wielkość niedźwiedzi
To osoby, które nie mają problemu z tym, by rano wstawać, ale muszą za to przesypiać pełne 8 godzin snu. Wówczas są kreatywne i wytrwałe w swojej pracy. Czasem osoby o chronotypie niedźwiedzia potrzebują również drzemki w ciągu dnia, ale bez niej też potrafią być pracowite. Lubią wcześniej chodzić spać, najlepiej około godziny 22.00. 

...