pytanie zadane 16 sierpnia 2020 w Różne przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 16 sierpnia 2020 przez użytkownika

Brudne buty najprościej jest wrzucić do pralki i w kilka chwil są czyste. Jednak nie każdy rodzaj obuwia można w pralce prać. Poniżej napiszę jakie buty nadają się do prania w pralce oraz na co zwrócić uwagę podczas prania, jak je do tego przygotować. 

Niektórych rodzajów obuwia nie należy prać w pralce i wówczas pozostaje nam czyszczenie i konserwacja butów w formie tradycyjnej, czyli np. wilgotną ściereczką lub specjalną pastą do obuwia. Do takich butów, których nie możemy prać w pralce należą na pewno: sandały, buty skórzane czy buty zimowe. Każde buty posiadają metkę (pod wkładką w bucie lub na wewnętrznej stronie języka) lub mają dołączoną ulotkę, na której mamy napisane czy można prać je w pralce. 

Buty, które z pewnością można prać w pralce to: trampki, adidasy, klapki, buty sportowe, do chodzenia w wodzie. 

buty tenisówki sneakersy

Na co zwrócić uwagę przed wrzuceniem butów do pralki? 

1. Wyciągnij sznurowadła - mogą się zniszczyć i rozciągnąć. Lepiej włożyć je do woreczka na bieliznę i wyprać w nim.

2. Pierz obuwie w temperaturze max. 30oC - wyższa temperatura prania może zniszczyć obuwie, a niższa może nie doprać zabrudzeń. Sprawdź na metce jaka temperatura jest najbardziej optymalna do prania butów. Niektóre pralki mają nawet program prania obuwia (Obuwie), więc tu sprawa ustawienia temperatury jest bardzo prosta, bo program dobiera ją samodzielnie. 

3. Suszenie - buty po wypraniu warto jest wysuszyć wystawiając je na słońce. Niech wyschną na powietrzu, które nie zniszczy ich tak jak zniszczyć by mogła automatyczna suszarka. 

4. Hałas podczas prania butów - buty często obijają się o bęben pralki i wówczas pranie staje się głośne. Jeśli bardzo ci to przeszkadza, możesz włożyć razem z butami do pralki ręcznik, który załagodzi uderzenia. Poza tym podczas wirowania ręcznik pozwoli też na wchłonięcie się nadmiaru wody. 

komentarz 15 listopada 2020 przez użytkownika Gość
Ja bym uważała, bo jak słabej jakości buty, to mogą się rozkleić. Dlatego tak jak piszesz, trzeba patrzeć na tekach czy w ogóle można prać dane buty.
...