pytanie zadane 2 sierpnia 2020 w Różne przez użytkownika anonimowy
Jak się nazywają, co oznaczają, na co działają?

1 odpowiedź

odpowiedź 2 sierpnia 2020 przez użytkownika

Mianem kamieni szlachetnych określa się te z nich, które są rzadko spotykane i z tego względu są one wartościowe. Pochodzą z odmian minerałów i skał. Kamienie szlachetne są cennym elementem dekoracyjnym lub biżuteryjnym wykorzystywanym w jubilerstwie. Niektórzy ludzie przypisują im różnorakie działanie, moc. 

Po czym poznać, że kamień jest szlachetny? Najbardziej rzucającą się w oczy cechą kamieni szlachetnych jest to, że mają one bardzo silny połysk. Poza tym kamienie szlachetne są albo bezbarwne, albo mają bardzo efektowne barwy, są bardzo trwałe i twarde. Ogólnie przyjmuje się zasadę, że kamienie szlachetne mają twardość powyżej 7 w skali Mohsa, a te które mają poniżej 7 to kamienie półszlachetne

Jeśli chodzi o nazwy kamieni szlachetnych to zaliczają się do nich:

1. Akwamaryn
kamień szlachetny akwamaryn
Barwy - zazwyczaj przezroczysty, choć bywa niebieskozielony, błękitny.
Kamień ten przez Greków i Rzymian uznawany był za chroniący podczas morskich podróży. Nazywa się go również kamieniem odwagi - dodaje odwagi osobom nieśmiałym, mającym problem z wyrażaniem swoich odczuć, emocji, swojego zdania. Osoba nosząca akwamaryn ma stać się bardziej otwarta na innych, spontaniczna, szczęśliwsza. Poza tym akwamaryn dobrze wpływa na osoby przeciążone obowiązkami, stresem czy odpowiedzialnością. 
Jego nazwa z języka łacińskiego to aqua marina - woda morska. Akwamaryn występuje głównie w Afryce, Afganistanie, Chinach, Indiach, Pakistanie, Rosji i Ameryce Południowej (głównie w Brazylii). 

2. Aleksandryt
Barwy - zmienia w zależności od oświetlenia od zielonego po czerwony.
To kamień o właściwościach uspokajających i wyciszających, ale też pobudzających wyobraźnię. Polecany dla choleryków. Kolor kamienia podobno oznacza nastrój w jakim jest osoba, która go nosi. 
Aleksandryt występuje w Rosji, na Sri Lance, w Brazylii, Birmie, na Madagaskarze, Tasmanii i w USA. 

3. Beryl
Barwy - posiada różne kolory: zieleń, błękit, czerwień, złoto, łososiowy, bezbarwny, szary, biały.
Jego moc skierowana jest do osób zapracowanych i zestresowanych, gdyż uwalnia od stresu i wycisza. Poza tym zmniejsza natłok myśli i poczucie przytłoczenia.
Beryl występuje w Brazylii, Pakistanie, Rosji, USA, RPA, na Madagaskarze, we Włoszech, Szwecji, Norwegia, Czechy.

4. Biksbit
Barwy - czerwonoagrestowa, różowoczerwona
Biksbit to kamień mało przezroczysty i rzadko stosuje się go w jubilerstwie, ponieważ łatwo się kruszy. Jest on odmianą berylu. 
Występuje w USA i Meksyku. 

5. Cymofan
Barwy - żółta, zielona, szarozielona
Nazywa się go również kocie oko, gdyż uzyskuje czasem efekt wąskiej smugi świetlnej biegnącej poprzez środek kamienia. Jest on odmianą berylu. 
Z języka greckiego nazwa ta oznacza kyma fainio - fala pokazuję
Występuje na Sri Lance, w Rosji, Brazylii i Chinach. 

6. Diament
z
Barwy - diament ma barwy różne, choć najczęściej bywa bezbarwny, ale może też być niebieski, różowy, zielony a nawet czarny.
Najbardziej znany kamień szlachetny, który jest najtwardszym minerałem na świecie. Wykorzystuje się je głównie w jubilerstwie, gdzie oszlifowane nazywa się brylantami
Grecy uważali ten kamień za niezniszczalny, toteż osoba go nosząca uważana była za kogoś niezwyciężonego, niepokonanego
Występuje w Afryce, Brazylii, Indiach, Rosji, Australii i Kanadzie. 

7. Goshenit
Barwy - przezroczysta, bezbarwna
Jest to czysta odmiana berylu. Kamień ten swego czasu używany był w szkłach do okularów. 
Występuje w Brazylii, Chinach, Kanadzie, Meksyku, Rosji i USA. 

8. Heliodor
Barwy - żółta, przezroczysta
Jedna z odmian berylu. Ma właściwości skierowane na asertywność, moc fizyczną i pewność siebie. Idealny dla osób zmęczonych, przemęczonych, ale głównie dla tych będących szlachetnymi z natury, dla urodzonych liderów. 
Nazwa pochodzi z języka greckiego i oznacza helios dore - słońce złocisty
Występuje w Brazylia, Afryka, USA, Ukraina i Włochy oraz Polska (Góry Sowie - Strzegom). 

9. Jadeit
kamień szlachetny jadeit
Barwy - zazwyczaj bezbarwna, ale bywa też żółta, zielona, fioletowa, biała
Jadeit bywa nazywany kamieniem nerkowym, ponieważ rzekomo ma chronić przed chorobami ze strony nerek. Niegdyś wyrabiano z niego ozdoby i narzędzia np. guziki. jego odkrywcami byli Hiszpanie, ale odkryli go w Meksyku i wówczas nazywali kamieniami nerkowymi, gdyż miały chronić przed chorobami ze strony nerek. Dziś jest on uznawany za kamień mocy, płodności, długowieczności, rozwagi i mądrości. 
Występuje w Meksyku, Nowej Gwinei, Szwajcarii, Birmie, Chinach, Włochy, Gwatemala, Nowa Zelandia i Francji oraz Polska (Góra Ślęża - Tąpadła). 

10. Morganit
Barwy - ciemnoróżowa, różowa, przezroczysta
Kolejna z odmian berylu. Pozwala skupić się na swoich emocjach, wspiera poczucie bezpieczeństwa i daje poczucie ochrony duchowej. Dzięki jego właściwościom osoba, która nosi ten kamień może czuć się odważniejsza, bardziej pewna siebie
Występuje w Brazylii, USA, Rosji i w Afryce. 

11. Rubin
kamień szlachetny rubin
Barwy - czerwona
Jeden z najcenniejszych kamieni jubilerskich. Czasem występuje w nich efekt kociego oka, czyli smugi przebiegającej przez środek kamienia, powstałej w odbiciu światła. Jest to kamień mocy i dużej energii, siły. Kamień ten dodaje odwagi, witalności, wzmacnia uczucia, a także rewitalizuje w stanach zmęczenia i wyczerpania. 
Występuje na Sri Lance, w Tajlandii, Pakistanie, Tanzanii, Kenii, Australii, Afganistanie i w Polsce niegdyś (okolice Złotoryi). 

12. Skapolity
Barwy - bezbarwna, szara, białe, żółtawy
Nazwa tego kamienia szlachetnego pochodzi z języka greckiego od słów skapos lithos - pręt skała. ma on przekrój prętowy. 
Występuje na Madagaskarze, w Cejlonie, Brazylii, USA, Chiny, Australia, Finlandia, Szwajcaria, Hiszpania oraz Polska (Masyw Śnieżka, Karkonosze, Rudawy Janowickie). 
 

13. Spinel
Barwy - czerwona, zielona, niebieska, czarna, ciemnobrązowa
Jest to kruchy kamień szlachetny. Ma kształt ostrokrawędzistego kryształu kryształów. Nazwa pochodzi z języka łacińskiego spina - strzała. To kamień, który działa na odnowę energii, przywrócenie energii życiowej, więc idealnie nadaje się dla osób zmęczonych lub po jakimś traumatycznym wydarzeniu. Spinel w kolorze czarnym pomaga uwolnić się od przeszłości. 
Występuje w Tajlandii, Kambodży, Laosie, USA, Madagaskarze, Birmie, Afganistanie, Kanadzie, Włoszech, Norwegii, Finlandii, Niemczech oraz w Polsce (Złotoryja, Karkonosze). 

14. Szafir
kamień szlachetny szafir
Barwy - głównie niebieska, ale bywa też biała, bezbarwna, pomarańczowa, fioletowa, szara.
Szafir pochodzi z języka starogreckiego sappir. Kamień ten miał dawać osobie go noszącej wieczną młodość i nieśmiertelność. Poza tym szafiry uważa się też za kamienie sprawiedliwości i prawdy. Według buddystów uważane są za kamienie przyjaźni, małżeńskiego szczęścia i pokoju, miłości, czystości i prawdy. 
Występuje na Sri Lance, Kambodży, Indiach, Australii, Tajlandii, Tanzanii, USA, Rosji, Afryce, Birmie i Polsce (Dolny Śląsk, Krucze Skały).

15. Szmaragd
kamień szlachetny szmaragd
Barwy - zielona, niebieskozielona, trawiasta
Jest to odmiana berylu. Jego nazwa pochodzi z języka łacińskiego i oznacza smaragdus - zielony klejnot. Szmaragdom niegdyś przypisywano umiejętność wyrażania nastrojów u ludzi. Poza tym uważano, że kamienie te chroniły przed utratą pamięci i wzmacniają intuicję. Obecnie uważa się, że szmaragdy rozluźniają napięte mięśnie.
Występuje w Australia, Ameryka Południowa, Indie, Norwegia, Afryka, Rosja i Polska (Dolny Śląsk - Strzelin, Strzegom). 

16. Tanzanit
Barwy - niebieskofioletowa, bladoszara, przezroczysta
Występuje w Tanzanii.

17. Topaz
Barwy - bezbarwny, niebieskawy, zielonkawy, różowy, malinowy.
Nazwa jego pochodzi od greckiego słowa topazios - poszukiwać
Występuje w Brazylii, Sri Lance, Pakistanie, Nigerii, Madagaskarze, Mozambiku, Japonii, Rosji, Czechach, Niemczech, Norwegii, Ukrainie i w Polsce (Góry Izerskie, Karkonosze, Strzegom, Strzelin).

18. Turmaliny
kamienie szlachetne turmaliny
Barwy - przezroczysta z różnymi odcieniami kolorów
Nazwa wzięła się z języka syngaleskiego od słowa turmali - zdolność do przyciągania
Występuje w Brazylii, USA, Rosji, Finlandii, Pakistanie, Afganistanie, Sri Lance, Namibii, Madagaskarze, we Włoszech i w Polsce (Dolny Śląsk). 

...