pytanie zadane 24 lutego 2016 w Nauka i technika przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 24 lutego 2016 przez użytkownika

Robert Millikan był amerykańskim fizykiem, rektorem Kalifornijskiego Instytutu Technicznego, wiceprzewodniczącym Narodowej Rady ds. Badań Naukowych Stanów Zjednoczonych oraz laureatem Nagrody Nobla. 

Urodził się w 1868 roku w Stanach Zjednoczonych. W 1923 roku otrzymał on Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za pierwsze prace nad wyznaczeniem ładunku elementarnego elektronu i prace nad zjawiskiem fotoelektrycznym. Otrzymując nagrodę otrzymał też czek na 40 000 dolarów. 

Millikan przeprowadził doświadczenie na kropli oleju, gdzie mierzył wielkość ładunku elektrycznego na naładowaną kroplę oleju. Na jej podstawie obliczył wielkość ładunku niesionego przez elektron. Badanie to potwierdziło, że pojedynczy elektron jest ładunkiem elementarnym. Oznacza to tyle, że wartość bezwzględna każdego ładunku stanowi całkowitą wielokrotność pewnego ładunku. Za pomocą swoich badań wykazał stałość ładunku elektronu i wyznaczył jego wartość. Na poniższym filmie jest to zobrazowane. 

Początkowo do tego eksperymentu Millikan używał kropli wody, ale ponieważ zbyt szybko ona parowała, zamienił ją na olej. 

W latach 20. XX wieku badał promieniowanie kosmiczne udowadniając, że pochodzi ono z przestrzeni kosmicznej. Przez lata swojej pracy otrzymywał on również wiele medali, a także order Komandora Legii Honorowej. 

Prywatnie Robert Millikan był też tenisistą. Miał żonę oraz trzech synów, z których dwoje poszło w jego ślady. Millikan zmarł na atak serca w 1953 roku mając 85 lat. 

...