pytanie zadane 23 lipca 2020 w Różne przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 23 lipca 2020 przez użytkownika

Jeśli wydaje Wam się, że nietypowych zawodów obecnie już prawie nie ma lub, że są one mało spotykane, to zerknijcie na poniższą listę nietypowych zawodów (które są w większości wolnymi zawodami). Czy znaliście je? A może sami pracowaliście/pracowalibyście w jednym z nich? Zobaczcie jakie niecodzienne zawody istnieją na całym świecie.

1. Jeliciarz
Nazwa tego zawodu nie brzmi ciekawie, ale jest taki zawód, gdzie dana osoba zajmuje się przygotowywaniem zwierzęcych jelit, w które następnie pakuje się wędliny.

2. Gemmolog
To praca dla cierpliwych i dokładnych osób, bowiem polega na sprawdzaniu i ocenianiu cech jakościowych kamieni jubilerskich.

3. Sztauer
Osoba pracują w porcie, do której czynności należy właściwe rozmieszczenie ładunku na statku i właściwa kolejność rozładunku towarów drobnicowych. 

4. Moletownik
To osoba o duszy artysty, którego zadaniem jest wytłaczanie wzorów w metalu oraz przygotowywanie ich do druku. Osoba ta wykonuje np. znaczki pocztowe, które ciężko się odkleja od koperty

znaczki przyklejone do kopert

5. Topiarz fryty
Osoba wykonująca ten zawód nie ma nic wspólnego z gastronomią, a tym bardziej z frytkami. Topiarz fryty to osoba obsługująca piec, w którym wytapia się szkliwo ceramiczne. 

6. Ciągacz rur
Osoba zajmująca się obsługą maszyny przeznaczonej do zmniejszania średnicy rur. Wykonuje się to na zimno lub na ciepło.

7. Perfuzjonista
To bardzo ważna osoba, która ma bardzo odpowiedzialną pracę. Zajmuje się ona bowiem obsługą płucoserca, czyli urządzenia służącego do podtrzymania życia. 

8. Giloszer
To również zawód wymagający cierpliwości, bowiem jest to rzemieślnik, który tworzy matryce do precyzyjnych nadruków zabezpieczających przed podrobieniem chociażby banknotów NBP czy papierów wartościowych.

9. Manipulant drewna okrągłego
Ciekawa nazwa i równie ciekawy zawód dla osób lubiących pracę z drewnem. Manipulant drewna okrągłego klasyfikuje drewno pod względem jakości i jest odpowiedzialny za wyznaczenie podziału dłużyc, czyli ściętych pni, na mniejsze elementy.

10. Eguterzysta
To również zawód związany m.in. z banknotami. Do jego obowiązków należy wykonywanie sita do nanoszenia znaków wodnych na wydrukach. 

11. Upychacz pasażerów
Śmieszna nazwa zawodu? Ale takowy istnieje w Japonii już od ponad 60 lat. Do obowiązków upychacza pasażerów należy dawanie znaku do tego, by pociąg, skład ruszył w drogę. 

12. Tester penetracyjny
To osoba, która sprawdza bankowe systemy bezpieczeństwa. Przeważnie wykonuje się 'kontrolowane włamanie', by sprawdzić słabe strony zabezpieczeń systemów bankowych, sejfów i kont.

13. Projektant postaci
To praca dla bardzo kreatywnych osób, których zadaniem jest wymyślanie wyglądu postaci do filmów 3D, aplikacji i gier. 

14. Czyściciel basenów pływackich
Tu nazwa zawodu mówi sama za siebie. Osoba taka po prostu czyści baseny pływackie i strefy wokół nich.

15. Mygłowacz
Zadaniem tej osoby jest układanie stosów drewna w tartaku. 

...