seohost
pytanie zadane 20 lipca 2020 w Różne przez użytkownika anonimowy
Czemu nie mogą występować w innych kolorach?

1 odpowiedź

odpowiedź 20 lipca 2020 przez użytkownika

Zawsze oglądając filmy o kosmonautach, dokumenty, przeglądając zdjęcia w internecie czy w gazetach kosmonauci ubrani są na biało. Wychodząc poza statek kosmiczny nie noszą kombinezonów w innym kolorze, jak tylko w białym. Dlaczego? Już wyjaśniam.

Rozwiązanie tej zagadki jest proste, biały kolor skafandra odbija światło słoneczne. Kolor biały jak wiadomo odbija promieniowanie słoneczne i wówczas nagrzewanie się od Słońca zostaje zminimalizowane. 

skafander kosmonauty

Poza tym, że skafander jest biały i chroni kosmonautę przed Słońcem to jego zewnętrzne powłoki chronią też przed cząsteczkami pyłu kosmicznego (mikrometeoroidami), który porusza się z ogromną prędkością. Hełm kosmonauty również jest biały, poza przezroczystą szybką i ma takie samo zadanie jak cały skafander. 

Kombinezony mogą wydawać się duże, a to dlatego, że środkowe jego warstwy są nadmuchiwane tlenem przez co wywierany jest nacisk na ciało kosmonauty, by zapobiec śmiercionośnej próżni, która panuje w kosmosie. Dodatkowo skafander wyposażony jest w rurki z ciepłą i zimną wodą, których zadaniem jest ogrzewanie lub ochładzanie ciała astronauty. Są jeszcze dwie inne rurki - jedna odprowadza mocz, a druga dostarcza napoje. Dzięki plecakowi kosmonauta ma zapas powietrza na około 7 godzin. Założenie kombinezonu jest raczej niewykonalne w pojedynkę, zwykle muszą być asystenci, którzy pomagają go ubrać. 

...