seohost
pytanie zadane 20 lipca 2020 w Kuchnia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 20 lipca 2020 przez użytkownika

W upalne dni lata każdy z nas lubi zjeść sobie zimnego loda. Kochamy je za to, że orzeźwiają, są pyszne i występują w różnych wydaniach. Możemy je jeść w kubeczkach, waflach do lodów albo na patyku. Możemy robić swoje domowe lody, jeść lody z maszyny, z gałki lub mini melts, czyli lodowe kuleczki. Wybór jest ogromny i dobrze jest znać jakie lody możemy zjeść w różnych miejscach na świecie

wafel stożek do lodów

Pierwsze lody jedzono już w starożytności we Włoszech. To właśnie Włosi odkryli metodę robienia lodów i wówczas był to rarytas tylko dla niewielu, gdyż ciężko było pozyskać lód. Lody znane nam dziś pochodzą bowiem z XIX wieku. Najwięcej lodów na świecie jedzą Nowozelandczycy - jedna osoba w ciągu roku zjada 28 litrów lodów! Na drugim miejscu plasują się Amerykanie z wynikiem 22 litrów/osobę. Jeśli chodzi o Europę to tutaj dominują Finowie z 14 litrami lodów na osobą w ciągu roku. 

W Polsce najczęściej jemy lody waniliowe, śmietankowe i czekoladowe lub z czekoladowymi dodatkami. Natomiast na świcie są jeszcze różne inne rodzaje lodów. Spójrzcie na listę poniżej i dajcie znać czy jedliście kiedyś takie lody?

1. Lody dondurma
To tureckie lody, które w swoim składzie zawierają salep, czyli mąkę z bulw orchidei oraz mastyks, czyli aromatyczną gumę z żywicy. Lody te są bardzo gęste i ciągliwe, ale również nie roztapiają się tak szybko jak te nam znane.

2. Lody o smaku ośmiornicy, wołowego ozora, koniny lub czosnku
Takie lody są spotykane nie gdzie indziej jak w Japonii. 

3. Lody smażone
Takie lody są specjałem w Meksyku. Lody zamraża się w niskiej temperaturze, potem obtacza się w surowym jajku, panieruje i wrzuca się je na krótko do głębokiego tłuszczu. 

4. Lody akutaq
Te lody można zjeść w Alasce i na północy Kanady. Stworzyli je Eskimosi, a do ich wykonania używa się tłuszczu rybiego, z renifera lub z foki. Do niego dodaje się owoce i całość się mrozi. 

5. Lody Respiro Del Diavolo
Są to najostrzejsze lody na świecie. Można je kupić w jednej ze szkockich lodziarni. Są one podobno 500 razy ostrzejsze niż sos tabasco, a do ich wykonania używa się papryczkę Carolina Reaper. Te lody mogą kupić wyłącznie osoby pełnoletnie, które dodatkowo muszą podpisać stosowne oświadczenie, że spożywają je na własną odpowiedzialność. 

...