pytanie zadane 20 lipca 2020 w Kuchnia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 20 lipca 2020 przez użytkownika

W upalne dni lata każdy z nas lubi zjeść sobie zimnego loda. Kochamy je za to, że orzeźwiają, są pyszne i występują w różnych wydaniach. Możemy je jeść w kubeczkach, waflach do lodów albo na patyku. Możemy robić swoje domowe lody, jeść lody z maszyny, z gałki lub mini melts, czyli lodowe kuleczki. Wybór jest ogromny i dobrze jest znać jakie lody możemy zjeść w różnych miejscach na świecie

wafel stożek do lodów

Pierwsze lody jedzono już w starożytności we Włoszech. To właśnie Włosi odkryli metodę robienia lodów i wówczas był to rarytas tylko dla niewielu, gdyż ciężko było pozyskać lód. Lody znane nam dziś pochodzą bowiem z XIX wieku. Najwięcej lodów na świecie jedzą Nowozelandczycy - jedna osoba w ciągu roku zjada 28 litrów lodów! Na drugim miejscu plasują się Amerykanie z wynikiem 22 litrów/osobę. Jeśli chodzi o Europę to tutaj dominują Finowie z 14 litrami lodów na osobą w ciągu roku. 

W Polsce najczęściej jemy lody waniliowe, śmietankowe i czekoladowe lub z czekoladowymi dodatkami. Natomiast na świcie są jeszcze różne inne rodzaje lodów. Spójrzcie na listę poniżej i dajcie znać czy jedliście kiedyś takie lody?

1. Lody dondurma
To tureckie lody, które w swoim składzie zawierają salep, czyli mąkę z bulw orchidei oraz mastyks, czyli aromatyczną gumę z żywicy. Lody te są bardzo gęste i ciągliwe, ale również nie roztapiają się tak szybko jak te nam znane.

2. Lody o smaku ośmiornicy, wołowego ozora, koniny lub czosnku
Takie lody są spotykane nie gdzie indziej jak w Japonii. 

3. Lody smażone
Takie lody są specjałem w Meksyku. Lody zamraża się w niskiej temperaturze, potem obtacza się w surowym jajku, panieruje i wrzuca się je na krótko do głębokiego tłuszczu. 

4. Lody akutaq
Te lody można zjeść w Alasce i na północy Kanady. Stworzyli je Eskimosi, a do ich wykonania używa się tłuszczu rybiego, z renifera lub z foki. Do niego dodaje się owoce i całość się mrozi. 

5. Lody Respiro Del Diavolo
Są to najostrzejsze lody na świecie. Można je kupić w jednej ze szkockich lodziarni. Są one podobno 500 razy ostrzejsze niż sos tabasco, a do ich wykonania używa się papryczkę Carolina Reaper. Te lody mogą kupić wyłącznie osoby pełnoletnie, które dodatkowo muszą podpisać stosowne oświadczenie, że spożywają je na własną odpowiedzialność. 

komentarz 19 września 2021 przez użytkownika anonimowy

Te lody smażone to ciekawe jak smakują. Tylko szkoda że trzeba by jechac az do Meksyku żeby spróbować smiley

...