pytanie zadane 19 lipca 2020 w Internet przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 19 lipca 2020 przez użytkownika

Większość przeglądarek internetowych, gdy chcemy ustawić dane serwera proxy odsyła nas do ustawień systemu Windows 10. Tylko że jak ustawimy w systemie, to cały system przy łączeniu się z internetem będzie się komunikował poprzez serwery pośredniczące (proxy).

Jest to utrudnienie jeśli chcemy ustawić proxy tylko przez jedną przeglądarkę lub jeśli chcemy skonfigurować kilka przeglądarek (np. portable), każdy z innymi ustawieniami.

Na szczęście przychodzi nam tutaj z pomocą znana przeglądarka Mozilla Firefox, która pozwala ustawić parametry proxy we własnych ustawieniach. Dzięki czemu będziemy przeglądać strony w internecie z konkretnym IP, tylko gdy robimy to przez Firefoxa.

Oczywiście najpierw trzeba zdobyć dane do serwera proxy. Co prawda jest wiele darmowych serwerów, z tym że są one bardzo wolne i potrafią z dnia na dzień zniknąć z sieci. Dużo pewniejszym rozwiązaniem jest komercyjna usługa, którą nie jest droga. Firma Mydevil.net ma w swojej ofercie prywatne VPN, które w pakiecie oferuje również prywatne serwery proxy z IP z takich krajów jak Polska, USA, Francja czy W. Brytania. Koszt to tylko 100 zł/rok (skorzystaj z kodu rabatowego w Mydevil, a będziesz miał 20% taniej - 6HD2U7XTMN).

Gdy już będziesz miał dane serwera proxy, to wchodzisz w Opcje programu Firefox. Następnie w Ogólne szukasz opcji Sieć (na samym dole) i klikasz Ustawienia.

Otworzy się okienko w którym wpisujesz parametry połączenia z internetem poprzez proxy:

ustawienia proxy w firefox

Ustawiasz parametr na Ręczna konfiguracja serwerów proxy i wpisujesz serwer proxy HTTP oraz port (w tym przypadku jest to port SOCKS4/5(a)). Możesz również zaznaczyć na dole opcję Nie pytaj o uwierzytelnianie, jeśli istnieje zachowane hasło. Wtedy gdy za pierwszym razem dasz zapamiętaj hasło użytkownika, to potem każde uruchomienie przeglądarki, automatycznie połączy się z serwerem proxy, bez potrzeby podawania loginu i hasła.

Na koniec możesz sprawdzić jakie masz IP w przeglądarce, czy rzeczywiście proxy zadziałało.

komentarz 24 listopada 2020 przez użytkownika Gość
A dlaczego inne przegladarki tego nie obsluguja? Przeciez to jest lepsze rozwiazanie, bo zmienialoby mi sie ip tylko jak sobie siedze w necie. Tak tomi niepotrzebne
komentarz 25 kwietnia 2021 przez użytkownika Gość
Tez się wslanie nad tym zastanawiam. Może dlatego ze Firefox to najlepsza przeglądarka;)
komentarz 24 stycznia 2022 przez użytkownika Gość
Dobra opcja z tymi proxy, bo czasami niektóre rzeczy są ograniczone tylko do danego kraju np w. Btyt.
Wtedy zmieniam sobie na IP angielski i działa mimo że jestem fizycznie w pl
komentarz 10 października 2022 przez użytkownika Gość
jeszcze by się przydała jakaś darmowa lista adresów proxy jak ktoś nie chce kupować
...