pytanie zadane 19 lipca 2020 w Internet przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 19 lipca 2020 przez użytkownika
edycja 16 kwietnia 2023 przez użytkownika

Większość przeglądarek internetowych, gdy chcemy ustawić dane serwera proxy odsyła nas do ustawień systemu Windows 10. Tylko że jak ustawimy w systemie, to cały system przy łączeniu się z internetem będzie się komunikował poprzez serwery pośredniczące (proxy).

Jest to utrudnienie jeśli chcemy ustawić proxy tylko przez jedną przeglądarkę lub jeśli chcemy skonfigurować kilka przeglądarek (np. portable), każdy z innymi ustawieniami.

Na szczęście przychodzi nam tutaj z pomocą znana przeglądarka Mozilla Firefox, która pozwala ustawić parametry proxy we własnych ustawieniach. Dzięki czemu będziemy przeglądać strony w internecie z konkretnym IP, tylko gdy robimy to przez Firefoxa.

Oczywiście najpierw trzeba zdobyć dane do serwera proxy. Co prawda jest wiele darmowych serwerów, z tym że są one bardzo wolne i potrafią z dnia na dzień zniknąć z sieci. Dużo pewniejszym rozwiązaniem jest komercyjna usługa, którą nie jest droga. Firma Mydevil.net ma w swojej ofercie prywatne VPN, które w pakiecie oferuje również prywatne serwery proxy z IP z takich krajów jak Polska, USA, Francja czy W. Brytania. Koszt to tylko 100 zł/rok (skorzystaj z kodu rabatowego w Mydevil, a będziesz miał 20% taniej - 6HD2U7XTMN).

Gdy już będziesz miał dane serwera proxy, to wchodzisz w Opcje programu Firefox. Następnie w Ogólne szukasz opcji Sieć (na samym dole) i klikasz Ustawienia.

Otworzy się okienko w którym wpisujesz parametry połączenia z internetem poprzez proxy:

ustawienia proxy w firefox

Ustawiasz parametr na Ręczna konfiguracja serwerów proxy i wpisujesz serwer proxy HTTP oraz port (w tym przypadku jest to port SOCKS4/5(a)). Możesz również zaznaczyć na dole opcję Nie pytaj o uwierzytelnianie, jeśli istnieje zachowane hasło. Wtedy gdy za pierwszym razem dasz zapamiętaj hasło użytkownika, to potem każde uruchomienie przeglądarki, automatycznie połączy się z serwerem proxy, bez potrzeby podawania loginu i hasła.

Na koniec możesz sprawdzić jakie masz IP w przeglądarce, czy rzeczywiście proxy zadziałało.

komentarz 24 listopada 2020 przez użytkownika Gość
A dlaczego inne przegladarki tego nie obsluguja? Przeciez to jest lepsze rozwiazanie, bo zmienialoby mi sie ip tylko jak sobie siedze w necie. Tak tomi niepotrzebne
komentarz 25 kwietnia 2021 przez użytkownika Gość
Tez się wslanie nad tym zastanawiam. Może dlatego ze Firefox to najlepsza przeglądarka;)
komentarz 24 stycznia 2022 przez użytkownika Gość
Dobra opcja z tymi proxy, bo czasami niektóre rzeczy są ograniczone tylko do danego kraju np w. Btyt.
Wtedy zmieniam sobie na IP angielski i działa mimo że jestem fizycznie w pl
komentarz 10 października 2022 przez użytkownika Gość
jeszcze by się przydała jakaś darmowa lista adresów proxy jak ktoś nie chce kupować
...