pytanie zadane 13 lipca 2020 w Geografia przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 14 lipca 2020 przez użytkownika

Myśląc o erupcji wulkanu najczęściej kojarzymy to zjawisko z wypływem lawy i chmurą dymu nad nim. Czerwone potoki lawy są najczęściej spotykane jeśli chodzi o erupcje, ale podczas wybuchu wulkanu wypływa z niego nie tylko lawa. Produktami erupcji wulkanicznych mogą być jeszcze: gazy oraz inne materiały piroklastyczne (

Najbardziej powszechnym produktem jest lawa, która jest przeważnie płynna. Składa się ona z krzemionki oraz innych związków chemicznych. Lawy dzielą się na:

- kwaśne, gdy krzemionki jest więcej niż lawy, wówczas jest ona bardziej lepka i mniej płynna, przez co potoki jej są krótkie,

- zasadowa, gdy krzemionki jest mniej niż lawy, wówczas jest mniej lepka i bardziej płynna, a potoki są energiczne i ruchliwe. 

Lawa wulkaniczna nie zawsze jest czerwona. Jej kolor zależy od jej temperatury i tak możemy wyróżnić lawy:

białe 1200oC
żółte 1100oC
pomarańczowe 900oC
jasnoczerwone 700oC
czerwone 500oC


Lawa płynie z różną prędkością. Gdy jest bardzo płynna płynie szybko, a jej prędkość może dochodzić nawet do 30 km/h. Najszybsze lawy na świecie znajdują się na hawajskich wulkanach. lawa, która zastyga może przybierać różny kształt i formę, dlatego też możemy wymienić dwa rodzaje  law:

1. Blokową - składa się z różnej wielkości brył lawy o nierównej powierzchni. Zwyczajowo lawy takie noszą nazwę a-a. Nazwa wzięła się od Polinezyjczyków, którzy chodząc po nierównej powierzchni krzyczeli a-a raniąc swoje stopy. 

lawa blokowa

2. Sznurową - powstają w wyniku zakrzepnięcia lawy i tworzą drobne, wydłużone sznury czy też pasy. Powierzchnia ta jest gładka. 

lawa sznurowa

Innymi produktami erupcji wulkanicznej, prócz lawy, są:

- bloki skalne, których waga to od kilku kilogramów do kilku ton,

- bomby skalne, mające wielkość piłki nożnej,

bomba wulkaniczna

- lapilli, czyli okruchy wulkaniczne, drobne kamyczki,

- piaski i popioły wulkaniczne,

- pyły wulkaniczne,

- tufy wulkaniczne, czyli drobne produkty erupcji, które skamieniały, scementowały się.


Produktami erupcji wulkanicznej są również tzw. ekshalacje wulkaniczne, czyli gazy i opary wydobywające się z krateru lub z kaldery

Ekshalacje wulkaniczne dzieli się na trzy grupy:

I - Fumarole - gazowe wyziewy wulkaniczne mające temperaturę 200-800oC. Są to gazy składające się z pary wodnej, dwutlenku siarki, chlorowodoru.

II - Solfatary - gazowe wyziewy wulkaniczne mające temperaturę 100-200oC. Są to gazy składające się z pary wodnej oraz dwutlenku węgla i siarkowodoru.

III - Mafety - gazowe wyziewy wulkaniczne mające temperaturę poniżej 100oC. Składają się głównie z dwutlenku węgla. 

wulkan kilauea

Do grupy produktów erupcji wulkanicznej zalicza się też wulkany błotne. Są to błota podgrzewane przez gazy aktywnego wulkanu, co daje się zauważyć dzięki powstającym na powierzchni bąblom, wybrzuszeniom, a czasem stożkom. Temperatura wulkanu błotnego wynosi zazwyczaj około 80-90oC. 

Inna formą erupcji wulkanicznej są gejzery, czyli gorące źródła, w których woda jest wyrzucana w powietrze w postaci słupa wody. Słup taki może wynosić czasem nawet do 100 m wysokości. Temperatura jaka panuje w gejzerach to około 100oC. Wybuchające gejzery występują głównie na wulkanach Islandii, na Kamczatce, w Nowej Zelandii, Chile, Japonii i w USA. 

...