pytanie zadane 13 lipca 2020 w Fauna i flora przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 14 lipca 2020 przez użytkownika
edycja 15 września 2023 przez użytkownika

Kaldera to wgłębienie znajdujące się w stożku wulkanicznym, w jego górnej partii. Kaldera jest znacznie większa niż krater wulkaniczny. Inaczej mówi się na nią kocioł. 

Kaldery wulkaniczne mają różny kształt, choć przeważnie są owalne, okrągłe lub mają kształt elipsy, a ich zbocza są strome, zwłaszcza te po wewnętrznej stronie. 
Jak powstaje kaldera? By powstała kaldera musi zapaść się górna partia stożka do przestrzeni, w której wcześniej znajdowała się magma. Taka przestrzeń może liczyć sobie nawet kilka kilometrów w dół i wcześnie podczas erupcji wulkanu wydobywała się z niej po prostu lawa. Szerokość kaldery może wynosić od kilku km do nawet 20 km! 

Na Ziemi większość kalder nie jest aktywna wulkanicznie, choć zdarzają się pojedyncze aktywne kaldery (rzadko spotykane). Najbardziej znanymi kalderami na świecie są:

1. Krater Lake, znany też jako Jezioro Kraterowe.

2. Kaldera Parku Narodowego Yellowstone, znajdujący się na obszarze Kordylierów w USA. Powstała ona około 600 000 lat temu, a jej rozmiary wynoszą 45 x 75 km. 

3. Kaldera Aso, znajduje się na japońskiej wyspie Kyushu. Powstała około 100 000 lat temu a jej wymiary to 24 x 18 km, obwód wynosi 80 km. W jej wnętrzu znajduje się kilka stożków wulkanicznych, które czasem są aktywne. Poza nimi znajdują się w niej drogi, osiedla i linie kolejowe. Obszar ten zamieszkiwany jest przez ponad 100 000 osób. 

kaldera Aso

4. Kaldera Ngorongoro, znajduje się w Tanzanii i jest zupełnie nieaktywna i zamieszkują ją afrykańskie zwierzęta. Jej powierzchnia wynosi 260 km2. Pozostałe wymiary to: 
- długość - 20 km
- szerokość - 15 km
- głębokość - 650 m

kaldera ngorongoro

5. Kaldera Kilauea, znajduje się na na Hawajach na wyspie Big Island. Leży na aktywnym wulkanie Mauna Loa na wysokości 1200 m n.p.m., a jej średnica wynosi 3 km. 

6. Kaldera Tengger, znajduje się na wyspie Jawa w Indonezji. Jej średnica wynosi 10 km. Na dnie tej kaldery znajduje się kilka stożków, a jednym z nich jest Bromo, który jest caly czas czynny.

Kaldera Tengger

7. Kaldera Taupo, znajduje się na Wyspie Północnej w Nowej Zelandii. Kaldera ta jest zalana wodami Jeziora Taupo, które ma powierzchnię 612 km2. Jest to największe jezioro Nowej Zelandii. 

Kaldera Taupo

...