pytanie zadane 12 lipca 2020 w Geografia przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 13 lipca 2020 przez użytkownika

Czym jest wulkan to każdy z nas mniej lub więcej wie. Nie raz spotkał się z widokiem wulkanu czynnego bądź aktywnego na filmie, w internecie lub może na żywo podczas odbywania turystyki wulkanicznej. Tak czy siak, chciałam Wam przybliżyć nieco typu erupcji wulkanicznych jakie występują na świecie. 

Są trzy podstawowe typy erupcji wulkanicznych:

Centralne Szczelinowe/Linearne Arealne
Takie, kiedy z krateru wyrzucane są różnorodne materiały piroklastyczne i wylewają się płynne lawy. Takie, kiedy ze szczeliny wypływają płynne lawy bazaltowe (zasadowe). Nie są one gwałtowne i mają małą ilość gazów. Wówczas powstały pokrywy lawowe, a największą z nich jest pokrywa w południowo-zachodniej Islandii (565 km2). Powstała po wybuchu wulkanu Laki w 1783 roku.  Takie, kiedy po stopnieniu skał magna przebija się na powierzchnię i szeroko się rozprzestrzenia. Przykład może stanowi kaldera Parku Narodowego Yellowstone

Jeżeli pod uwagę weźmiemy również ciśnienie gazów oraz rodzaje wypływających law, to typów erupcji wulkanicznych jest więcej. Oto one:

a) typ hawajski - lawy, które spływają wolno i łagodnie po stoku wulkanicznego stożka; gazy również wydobywają się spokojnie. 

wulkan kilauea

b) typ Stromboli - lawa jest mniej ruchliwa i szybko zastyga, przez co gazy są blokowane i nie mogą się wydostawać; lawa, która zastygnie wyrzucana jest zazwyczaj w postaci skręconych bomb wulkanicznych.

c) typ Vulcano - lawa jest lepka i szybko zastyga; gazy wówczas reagują bardziej gwałtownie; nad wulkanem widoczne ciemne chmury kształtem przypominające kalafior. 

wulkan whakaari

d) typ Wezuwiusza - wybuchy lawy są gwałtowne, jest ona wyrzucana na znaczne wysokości; nad kraterem tworzą się gęste chmury, w których znajduje się popiół i pyły.

e) typ Pelée - lawa jest bardzo lepka, erupcja jest gwałtowna, a gazy nie mogą się wydostać; w pokrywie takiej tworzą się szczeliny, przez które wydobywają się gazy, ale również lawa.

wulkan etna

f) typ Krakatau - bardzo gwałtowne erupcje, gdzie znaczna część stożka wulkanicznego ulega po prostu zniszczeniu.

zdjęcie wulkanu

g) typ islandzki - taka erupcja następuje zazwyczaj w szeregu kilkudziesięciu stożków wulkanicznych, które znajdują się w długiej i wąskiej szczelinie, pęknięciach skorupy ziemskiej. 

...