seohost
pytanie zadane 24 lutego 2016 w Nauka i technika przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 24 lutego 2016 przez użytkownika

Dagerotyp to obraz znajdujący się na metalowej płytce, który jest unikatowy, czyli nie można go powielać. Poza tym obraz ten wykonywany był w dużej rozdzielczości. Pozyskiwany on jest podczas procesu fotograficznego zwanego dagerotypią. Metodę tę zaczęto rozpowszechniać od 1839 roku. 

Nazwa tego procesu wywodzi się od nazwiska jednego z jego wynalazców, a mianowicie Louis'a Jacques'a Daguerre'a, który z zawodu był francuskim malarzem. Poprzez swoje odkrycie został ogłoszony wynalazcą fotografii

Najstarszym zdjęciem wykonanym metodą dagerotypii jest to przedstawiające widok z okna w Le Gras. Zostało ono wykonane w 1827 roku przez wspólnika Daguerre'a Joseph'a Niépce'a. Było to zdjęcie wykonane z okna pracowni wynalazców. Obecnie oryginalny obraz znajduje się w zbiorach Uniwersytetu Teksańskiego w Austin. 

Daguerre do pozyskiwania zdjęć swoją metodą używał miedzianych płyt pokrytych srebrem, które były wystawione na działanie pary podgrzewanego jodu i dzięki temu stały się światłoczułe. Płytę taką umieszczało się w aparacie, a zrobienie fotografii polegało na zdjęciu osłony z obiektywu na kilka minut. Obraz wywołano w rtęci i roztworze chlorku sodu lub tiosiarczanu sodu. 

zdjęcie wykonane metodą dagerotypu

W pracy nad tworzeniem zdjęć metodą dagerotypii, Louis'owi pomagał jego wspólnik Joseph Niépce - francuski fizyk i wynalazca. Publicznie metodę tę ogłoszono dopiero po śmierci Niépce'a, dlatego to Daguerre'a uważa się za wynalazcę dagerotypii. Natomiast trzeba wiedzieć, że Niépce wykonał pierwsze zdjęcie tą metodą już kilka lat wcześniej. 


W Polsce o dagerotypii słyszano już w 1839 roku, gdzie po raz pierwszy opublikowano ją w 'Magazynie powszechnym'. Jako jednego z pierwszych dagerotypistów w naszym kraju wymienia się:

- Jędrzeja Radwańskiego 

lub

- Moritz'a Scholtz'a - litografa i fotografa działającego w Warszawie i wykonującego zdjęcia m.in. ratusza, Łazienek, Placu Krasińskich, Królikarni, Banku, Wilanowa, Teatru Wielkiego, Pragi, Placu Saskiego czy Obserwatorium Astronomicznego. 

lub

- Stefan Ludwik Kuczyński - naukowiec, fizyk, meteorolog, pionier fotografii działający w Krakowie.

lub

- Marcin Zaleski - malarz, działający na terenie Warszawy. Wykonywał pierwsze zdjęcia już w 1839 roku lecz żadne się nie zachowało. 

lub

- Antonin Wysocki - malarz i fotograf działający na terenie Warszawy. Był on dagerotypistą portretowym. Swoje pierwsze zdjęcie metodą dagerotypii wykonał prawdopodobnie w 1841 roku. 

...