pytanie zadane 24 lutego 2016 w Nauka i technika przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 24 lutego 2016 przez użytkownika

Stephen Hawking jest fizykiem teoretycznym, profesorem fizyki w Cambridge. 

stephen hawking

Urodził się w 1942 roku w Wielkiej Brytanii. Hawking stał się sławny m.in. dzięki teoriom związanym z czarnymi dziurami, czyli niewidzialnymi ciałami niebieskimi o wielkiej gęstości i grawitacji. Udowodnił on, że zanim ostatecznie eksplodują i znikną, emitują cząstki elementarne i promieniowanie. 

Prace teoretyczne Hawkinga uważa się za największy przełom w badaniach nad grawitacją od czasu ogólnej teorii względności Einsteina. 

Pracował on nad stworzeniem jednej teorii, która połączyłaby prawo grawitacji z mechaniką kwantową (gałęzią fizyki). Pozwoliłoby to opisać budowę i początki Wszechświata. 

Od lat 60. cierpi na nieuleczalną chorobę atakującą nerwowe ośrodki ruchowe. 

Jego życie zostało przedstawione w filmie "Teoria wszystkiego" w reżyserii Jamesa Marsha, gdzie jego samego zagrał aktor Eddie Redmayne

komentarz 19 marca 2016 przez użytkownika Gość

Polecam biografię napisaną przez samego Stephena Hawkinga pt. Moja krótka historia.

Co prawda według mnie nie jest to typowa biografia, gdyż uważam że zbyt mało jest tam o prywatnym życiu autora, a w dużej większości o jego badaniach i dokonaniach naukowych. Ale może właśnie to dodaje jej uroku i dla kogoś kto się interesuje naukowcem to obowiązkowa pozycja. No i fajnie, że pisana przez samego Hawkinga.

...