pytanie zadane 5 lipca 2020 w Różne przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 5 lipca 2020 przez użytkownika

Od dawien dawna jesteśmy przyzwyczajeni, że czas odmierza się latami. Stosujemy określenia: ile masz lat?, ile lat minęło od...? za x lat to... itp. Czy jednak zawsze tak było? 

zegar kwarcowy

Za początki odmierzania czasu służyła doba, czyli wschody i zachody Słońca następujące po sobie. Zarówno zachody jak i wschody są wynikiem działania ruchu obrotowego Ziemi wokół własnej osi. Ruch planety natomiast po orbicie Słońca zajmuje rok. 

Promienie słoneczne padają na powierzchnię Ziemi pod różnymi kątami, przez co mamy następujące po sobie pory roku. Pory roku definiują nam nasze prace np. w ogrodzie i ogólnie zmieniającą się przyrodę. Zarówno ruch obrotowy i obiegowy Ziemi nie są takie same więc zajęło to sporo czasu. I tak zatoczenie kręgu wokół Słońca zajmuje 365 dni 5 godzin i 48 minut. Niemożliwym jest więc odmierzanie lat tak, by każdy rok był równej długości, dlatego też należało wprowadzić korekty do obecnego kalendarza. Dlatego też nasz obecny kalendarz gregoriański wcześniej był kalendarzem juliańskim. Zmianę należało wprowadzić ponieważ kalendarz juliański opóźniał się w stosunku do zjawisk atmosferycznych. 

Zmianę tę wprowadzono w 1582 roku. Wówczas to doszło do pominięcia dat 10 kolejnych dni i po 4 października nastąpił od razu 15 października. 

...