pytanie zadane 24 lutego 2016 w Nauka i technika przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 25 lutego 2016 przez użytkownika

Zapewne niewiele nam mówi to nazwisko, ale obecnie korzystamy z wielu technologii, które zawdzięczamy właśnie Charles'owi Babbag'owi. Charles Babbage był mianowicie prekursorem współczesnej informatyki. 

charles babbage 
Źródło: domena publiczna, The Illustrated London News

Pracował on jako profesor matematyki na uniwersytecie w Cambridge. Prócz tego był także mechanikiem, astronomem, tworzył organizację pracy w fabrykach oraz tablice logarytmiczne. Zrezygnował jednak z posady profesora i poświęcił się budowie mechanicznego automatu rachunkowego. 

W swoim wynalazku zastosował on przekładnię, która poruszając jedna drugą dawałyby kolumny cyfr. Następnie cyfry byłyby drukowane automatycznie. Maszyna ta została nazwana maszyną różnicową. Była ona swoistym kalkulatorem. Niestety nigdy nie została ona ukończona przez niego. Jego dzieło dokończone zostało przez pracowników Muzeum Nauki w Londynie i obecnie maszynę można podziwiać właśnie tam. Maszyna wykonuje obliczenia z dokładnością do 31 cyfr. Poniżej film z działania maszyny różnicowej:

Poza ta maszyną, Babbage podjął próby skonstruowania maszyny analitycznej, która posłużyła do opracowania dzisiejszych komputerów. 

...