pytanie zadane 24 lutego 2016 w Nauka i technika przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 25 lutego 2016 przez użytkownika

André Ampère był francuskim fizykiem i matematykiem, który szczególnie interesował się elektromagnetyzmem. Od jego nazwiska określa się jednostkę natężenia prądu elektrycznego, a mianowicie amper - A

Ten francuski fizyk urodził się w 1775 roku w Lyonie. Zasłynął ze swoich prac o elektryczności i magnetyzmie. Ampère odkrył, że dwa równoległe przewody elektryczne, gdzie płynie prąd w tych samych kierunkach, przyciągają się do siebie. Natomiast jak prąd płynie w przeciwnych kierunkach to się odpychają. André Ampère stwierdził też, że elektryczność i magnetyzm mają związek, ponieważ zwój przewodu elektrycznego, przez który płynie prąd, zachowuje się jak magnes. 

Znane jest również prawo Ampèr'a, które wiąże indukcję magnetyczną wokół przewodnika z prądem z natężeniem prądu elektrycznego, który przepływa w tym przewodniku. Reguły te są stosowane w nauce i technice do dziś. On też wprowadził podział elektryczności na:

- elektrostatykę,
- elektrodynamikę.

Swoje pierwsze dzieło o krzywej stożkowej napisał mając zaledwie 13 lat. W latach późniejszych pracował też jako nauczyciel fizyki i matematyki, gdzie otrzymał tytuł profesora. W roku 1808 Napoleon Bonaparte uznał go za inspektora generalnego francuskich wyższych uczelni. Na tej właśnie uczelni w Paryżu pracował aż do swojej śmierci do roku 1836. Prócz elektryczności i magnetyzmu, Ampère interesował się również optyką. 

Ciekawostki:

- W jego rodzinnym domu znajduje się obecnie Muzeum Elektryczności

- Miał syna Jean Jacques Ampère, który był filologiem i historykiem literatury.

- Jego nazwisko widnieje również na liście nazwisk na wieży Eiffla, wśród 72 innych nazwisk inżynierów, przemysłowców i naukowców. 

- Opracował klasyfikację pierwiastków.

- Odkrył fluor, który jest niezbędny przy budowie zębów i kości. 

...