seohost
pytanie zadane 20 czerwca 2020 w Fauna i flora przez użytkownika anonimowy
Czy są takie pszczoły, które nie żądlą?

1 odpowiedź

odpowiedź 20 czerwca 2020 przez użytkownika

Choć może nam się wydawać, że każda pszczoła żądli, to jedna jest zupełni odwrotnie, ponieważ prawie żadna z nich tego nie robi, a jeśli już to zdarza się to stosunkowo rzadko. Część z tych owadów nie posiada odpowiedniego wyposażenia, a więc nie jest w ogóle zdolna do żądlenia np. samce pszczół.

Żądlić mogą natomiast osy (przodkowie pszczół) i tylko samice ponieważ zostały one wyposażone w drodze ewolucji w spiczastą cewkę, która niegdyś była wykorzystywana do składania jaj. Żądłem mogły one również walczyć, gdzie unieruchamiały ofiarę, a potem składały jaja w niej lub na niej.

pszczoła miodna
-Pszczoła miodna-

osa
-Osa-

Obecnie bardzo duża populacja os robi to co pszczoły i składa jaja przez mały otwór znajdujący się na końcu odwłoka, a żądło wykorzystują tylko do obrony lub ataku. Żądła os w większości są gładkie i zawierają toksyczne składniki, które mają unieszkodliwić napastnika. My, ludzie po użądleniu przez osę czujemy piekący ból z powodu takiej substancji jak melityna (jest ona zabójcza dla naszego serca). Pszczoły miodne posiadają żądło, które zakończone jest haczykami. Taka pszczoła żądląc traci poza żądłem, również gruczoł jadowy i mięśnie, więc żądlenie nie jest dla niej korzystne, dlatego pszczoły zazwyczaj tego nie robią. 

...