pytanie zadane 19 czerwca 2020 w Turystyka przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 19 czerwca 2020 przez użytkownika

Turystyka wulkaniczna to nic innego jak zwiedzanie wulkanów. Istnieje turystyka górska, turystyka morska, turystyka wiejska i również turystyka wulkaniczna, która jest nowym zjawiskiem wśród turystów, którzy chcą wdrapać się na czynne wulkany na świecie. 

Najbardziej obleganymi przez turystów wulkanami są:

1. Whakaari - aktywny wulkan
Wulkan znajdujący się w Nowej Zelandii, leżący na Oceanie Spokojnym, który bywa nazywany również Białą Wyspą. Jego wysokość to 321 m n.p.m. (to 1/4 całego rozmiaru, którego większość leży pod wodą).
Ostatnio obudził się on 9 lutego 2019 roku i w tym właśnie momencie zwiedzało go 47 turystów. Zwiedzanie wulkanu zwykle trwa około godziny i w tym czasie można obserwować jego wyziewy i inne zjawiska wulkaniczne. Tego dnia od razu po wybuchu wulkany na miejscu zginęło 17 osób, a reszta była w stanie ciężkim w szpitalach przez wiele tygodni. 

wulkan whakaari

W wulkanie tym zainstalowane są również trzy kamery, które obserwują jego dno oraz sejsmograf i mikrofon. Cały ten sprzęt został zamontowany przez naukowców i badaczy, by mogli oni badać wulkan i go monitorować. 

2. Mount St. Helens/ Góra Św. Heleny - czynny wulkan
Wulkan znajdujący się w USA w stanie Waszyngton.
Obudził się ostatnio w 1980 roku. W tym czasie również znalazły się osoby, które chętnie wdrapywały się na wierzchołek pokryty popiołem, by obserwować wulkan z bardzo bliska. Erupcja wulkany była słyszalna z odległości 500 km.

góra świętej heleny

3. Eyjafjallajökull - czynny wulkan
Wulkan znajdujący się na Islandii mający wysokość 1666 m n.p.m.
Ostatni raz wybuchł 20 marca 2010 roku. Zwykle budzi się raz na kilkaset lat. Lawa wypływała z niego przez trzy tygodnie, a najsilniejsza faza erupcji trwała nieprzerwanie przez tydzień. Z powodu jego wybuchu wstrzymano loty w całej Europie na tydzień. Wśród ofiar zanotowano dwie osoby, które nie mogły znaleźć drogi powrotnej i zamarzli na lodowcu na śmierć. 

4. Batur i Agung - czynne wulkany
Indonezyjskie wulkany znajdujące się na wyspie Bali. 
Pierwszy z nich ożył ostatnio w 2000 roku. Drugi w 2017 roku. 

5. Mayon - czynny wulkan
Znajduje się on na Filipinach i jest najaktywniejszym z wulkanów. 
Ostatnio wybuchł w 2018 roku. 

wulkan mayon

6. Fudżi - czynny wulkan
Jeden z azjatyckich wulkanów znajdujący się w Japonii na wyspie Honsiu mający wysokość 3776 m n.p.m. Póki co drzemie on od ponad 300 lat. 

7. Kilauea - czynny wulkan
Znajduje się on na Hawajach na wyspie Hawai'i i jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. Na wulkan ten można wejść lub wjechać samochodem. 
Ostatnio przebudził się w 1983 roku, a wypływ lawy z niego trwał do 2018 roku. 

wulkan kilauea

8. Etna - czynny wulkan
Znajduje się na Sycylii we Włoszech i jest najwyższym czynnym wulkanem Europy - 3330 m n.p.m. 
Ostatnia nagła eksplozja miała miejsce w lipcu 2019 roku. 

wulkan etna

komentarz 7 września 2021 przez użytkownika Gość
Ja dziękuję za taka turystykę, że mogę zginąć jeśli akurat jak będę na gorze w wulkanie nastąpi erupcja.
komentarz 7 lutego 2022 przez użytkownika Gość
A nie ma w zestawieniu żadnych wulkanów z Islandii? Przecież cała wyspa jest usłana wulkanami. No chyba że są one trudno dostępne i dlatego turystycznie odpadają.
...